| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

Daca cutia neagra a avionului supravietuieste fiecarui accident aviatic, de ce sa nu facem tot avionul din cutii negre?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu e adevarat.Cutia neagra nu supravietuieste de fiecare data. Daca ar supravietui n-ar mai exista cazuri clasate de comisia aeronautica drept nerezolvate.Si sunt destule astfel de cazuri mai ales in cazul prabusirilor in apa.La mare adancime si pe o arie mare n-ai nicio sansa sa mai recuperezi cutia neagra.Si din pacate pe presupuneri nu se merge intr-o ancheta oficiala

| Dan a răspuns:

Greu sa faci un asemenea avion si mai ales ca acum s-a facut un avion de 500 locuri, iar prin anul 2020 se vor face de 1000 locuri, si cand te gandesti ca daca pica un asemenea avion s-au dus o serie de oameni.Noroc!

| andrei a răspuns:

Ca sa intrebe oamnei fara rost inveata asta pe TPU

| s4a a răspuns:

In primul rand ar fi prea greu pentru a mai putea zbura. Iar in doilea rand, pentru a supravietui si pasagerii ar trebui facuti din acelasi material happy