| Marius131415 a întrebat:

Daca elimini zaharul din corp și mănânci numai sănătos o sa ai foarte multa energie?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Pentru mai multa energie e nevoie de aer.Incearca experimental acest lucru stind toata ziua acasa timp de o zi si o alta zi cand iesi cel putin o data afara la plimbare sau orice altceva in aer liber.Pe mine iesitul in aer liber ma incarca cel mai bine de energie.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Zaharul, predominant glucoza, este tocmai componenta care-ti trebuie pentru "energia" cautata.
La nivel celular, glucoza este oxidata aerob, reactie din care rezulta molecule de ATP, numite grosier in cazul asta "energia" corpului.
O dieta lipsita de zahar, si nu neaparat de zaharul din punga de zahar, caci o buna parte din zaharuri o consumi din orice aliment, deci deficienta te-ar aduce la efectul contrar, lipsa de "energie" si, ma rog, tot complexul chimic care te tine in viata.
Insa asta nu implica faptul ca daca vei consuma un kg de zahar pe zi vei avea "energie" cat n-ai avut in vietile precedente, nicidecum. Corpul consuma numai o cantitate x de zaharuri, iar restul este depus ca grasime in tesutul adipos [corpul are mecanisme de conversie intre zaharuri, lipide si proteine!].
Zaharul nu poate fi eliminat din corp, zaharul este mentinut in sange [in cazul consumului excesiv], iar treptat este luat din sange si transformat in lipide ca mai sus. Daca ajungi sa elimini zahar prin urina, inseamna ca ai diabet de tip 2.

| gemeni6226 a răspuns:

De un minim de zahar corpul are nevoie eu undeva am citit ca pana la 3 lingurite pe zi e acceptat numai acest nivel nu trebuie depasit.(Asta nu inseamna ca iei lingurita si maninci 3 lingurite de zahar.Ci ceea ce maninci dulce sa nu contina per total pe zi mai mult zahar decat 3 lingurite.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Pentru mai multa energie e nevoie de aer.Incearca experimental acest lucru stind toata ziua acasa timp de o zi si o alta zi cand iesi cel putin o data afara la plimbare sau orice altceva in aer liber.Pe mine iesitul in aer liber ma incarca cel mai bine de energie.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Nu știu eu mănânc și fructe și dulciuri uneori mai mănâncă amesteca struguri cu snikers -_- am mâncat o data așa și ma dorea burtica-_-