| anonim_4396 a întrebat:

Daca exista o varsta minima pentru aproape orice (minim 18 ani pentru permis, minim 13 pentru tiktok, minim 21 sa bei alcool in SUA etc.), atunci de ce nu exista si o varsta maxima pentru anumite chestii? De exemplu, "maxim 50 de ani ca sa faci X lucru".

Ce chestii credeti ca ar trebui sa aiba si o limita maxima de varsta, nu doar minima?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Condusul. O dată cu vârsta vederea scade și șoferul reprezintă un pericol în trafic. Am cunoscut un bătrân de vreo 80 de ani care are vreo 5 accidente la activ cu mașina și tot nu se lasă de condus. Până nu omoară pe cineva nu se învață minte.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista si limita de varsta maxima in Politie si Armata.
Uite aici:
Inscrierea la Scoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I - varsta maxima 45 de ani

Recrutare MAPN:
"Principalele criterii specifice de recrutare sunt următoarele:

ofițer, prin absolvirea unei instituții de învățământ superior militar (academii militare): cel mult 30 de ani (24 de ani pentru aviație – naviganți) împliniți în anul organizării concursului de admitere; absolvent de învățământ liceal cu diplomă de bacalaureat;

ofițer, prin absolvirea unui curs de formare ofițeri în activitate, pe filiera indirectă: cel mult 40 de ani împliniți în anul organizării concursului de admitere sau, în cazul maiștrilor militari și subofițerilor în activitate, 35 de ani împliniți la data acordării gradului; absolvent al unei instituții de învățământ superior acreditate, cu diplomă de licență într-un domeniu/specializare corespunzatoare armelor sau serviciilor și specialitatilor militare pentru care se organizeaza concurs de admitere dacă este maistru militar sau subofițer în activitate cu 3 ani vechime în arma pentru care candidează, este acceptată diploma de licență în orice profil; în cazul maiștrilor militari și subofițerilor în activitate sunt necesari cel puțin 3 ani vechime în serviciu ca maistru militar/subofițer până la data începerii cursului;

maistru militar, prin absolvirea unei instituții de învățământ postliceal militar: maximum 30 de ani împliniți în anul organizării concursului de admitere; absolvent de învățământ liceal cu diplomă de bacalaureat;

subofițer, prin absolvirea unei instituții de învățământ postliceal militar: vârsta de cel mult 35 de ani împliniți în anul organizării concursului de admitere, absolvent de învățământ liceal cu diplomă de bacalaureat, iar în cazul soldaților/gradaților profesioniști în activitate - minimum 2 ani vechime în serviciu;

subofițer, prin absolvirea unui curs de formare subofițeri în activitate, pe filiera indirectă: vârsta de cel mult 40 de ani împliniți în anul organizării concursului de admitere sau, dacă este soldat/gradat profesionist în activitate, 45 de ani împliniți la data acordării gradului; cel puțin absolvent al învățământului liceal cu diplomă de bacalaureat și să dețină competențe profesionale atestate, corespunzătoare armelor sau serviciilor și specialităților militare pentru care se organizează cursul de formare; în cazul soldaților/gradaților profesioniști în activitate sunt necesari cel puțin 3 ani vechime în serviciu ca soldat/gradat profesionist până la data începerii cursului și fie confirmați în arma sau serviciul militar pentru care se organizează concursul de admitere;

soldat/gradat profesionist, prin absolvirea unui program de instruire: vârsta între 18 ani, împliniți până la data începerii programului de instruire, și cel mult 50 de ani, împliniți până la data încheierii primului contract de angajare; absolvent cel puțin al învățământului general obligatoriu"

https://dmru.mapn.ro/pages/view/104

| Freya1 a răspuns:

Exista la condus, la sport si la alte meserii ce nu imi vin acum in cap sincer, dar sunt.