| AndreiMarin499 a întrebat:

Ce ar fi fost daca Germania nazista caștiga Cel de al Doilea Razboi Mondial? Cum credeți ca ar fi arata lumea azi și ce s-ar fi întamplat cu Romania?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poti afla aici mein kampf -hitler -tradus in lb romana https://drive.google.com/......wtNU0/view

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca nici macar celebrul prezicator Nostradamus nu ti-ar putea oferi raspunsul care sa se apropie catusi de cat de adevar big grin

| Frank51 a răspuns:

Nu are sens ce spui. Nu e ca si cum Germania avea un avantaj. Fiecare stat pe vremea aia se lupta pentru interesele lui. Era un fel de talmes balmes, Germania voia sa ocupe polonia si franta, chinezii se luptau cu japonezii, rusia habar n-am cu cine, probabil cu noi si restul, iar americanii tot cu chinezii. Deci in mod cert, victoriile germaniei nu influentau in nici-un fel statutul sau economia celorlalte state.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Da, că germanilor le ajungea Franța, n-au vrut și Belgia, Olanda, Luxemburg, Cehoslovacia, Norvegia, iar mai târziu URSS. rolling on the floor

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| AndreiMarin499 explică (pentru Frank51):

De fapt Germania dorea sa distruga Uniunea sovietic și sa raspandeasca fascismul în lume, Probabil ca țarile cum au fost Romania nu au fost foarte grav afectate economic cel puțin la începutul razboiului dar ca teritoriu sau forma de guvernare au fost destul de grav afectate sa nu uitam ca Romania pierdusera aproape jumatate din teritoriu la care mai pui ca la guvernare se afla Mișcarea Legionară în frunte cu ion antonescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca-n 1984 a lui Orwell.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în primul rand Germania nazista nu avea cum sa caștiga al doilea razboi mondial, oricum ai da-o chiar daca reușea sa invadeze URSS un razboi cu SUA ar fi fost iminent
în al doilea rand Germania nu ar fi putut purta un razboi de lunga durata pe doua sau mai multe fronturi fronturi
deci per total Germania putea caștiga razboi-ul doar întrun trecut SF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tipul ăsta pune întrebarea de pe un cont și raspunde de pe altul. rolling on the floor))))