| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi declar actul de identitate / buletinul pierdut si merg sa imi fac altul nou, mi se schimba perioada de valabilitate a acestuia? Ceea ce doresc sa intreb este : buletinul nou va avea o valabilitate mai mare decat cel vechi, sau aceeasi valabilitate?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Pana la varsta de 25 de ani, se va respecta datele schimbarii buletinului indiferent cand il declari sau il schimbi. Dupa 25 de ani, se va reinoi termenul de valabilitate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va avea o nouă dată de valabilitate, ne legată de cea veche.

| dullcat a răspuns:

Va avea alta data de valabilitate.

| relian a răspuns:

Va avea valabilitatea celui pierdut.Actul de identitate se schimba dupa 10 ani cred, sau la 10 ani, apoi dupa o varsta nu stiu de mai conteaza laughing