| Tudor_2273 a întrebat:

Am o intrebare nu-mi mai gasesc buletinul de 2 luni. Am sa merg sa il declar pierdut zilele astea. Intrebarea e: Poate cineva sa faca ceva cu actul meu? adica credite sau alte nebunii? Multumesc! Dau funda imediat pentru raspunsul cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| patriciatimeea a răspuns:

Trebuie sa mergi cat mai curand la politie si sa il declari pierdut, apoi iti faci altul.Nu te costa numai 10 ron max.
Credite nu poate sa ia numai cu buletinul, ii trebuie si contractul de apartament si alte chestii de genul asta.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cu actul in sine nu, ca e poza ta pe el. Dar un raufacator iti poate folosi datele si fabrica un act fals cu poza lui si datele tale. Sau, in imprejurari in care nu se verifica foarte corect poza sa il foloseasca pentru alte activitati ilegale.
Sfatul meu, mergi rapid la "Evidenta persoanelor" si declara-l pierdut acum ca daca spui ca l-ai pierdut de 2 luni si nu l-ai declarat iti da amenda. Vezi aici http://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=156&li=1&gog=1
procedura e similara in tara, in Bucuresti de exemplu taxele le platesti la "Impozite Locale" iar "Evidenta Persoanelor" este la sectiile de politie.
Cauta cu Google poate gasesti ce iti trebuie exact in orasul tau si unde trebuie sa mergi.

| Alina20120 a răspuns:

Da poate sa ia credit pe numele tau cu buletinul si apoi sa nu-l achite si sati vie fisa apoi ca esti obligat sa-l platesti daca nu te va lua la judecata dar acolo tu vei putea da marturie si cel ce ti l-a luat va fi prins ( Asta din propria experienta mie la fel mi l-a furat ) Funda? happy