| Omulcarearenevoiederaspunsuri a întrebat:

Daca in viitor familiile vor fi obligate să aiba doar un singur copil, care credeti ca ar fi motivul? Justificati!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suprapopulare?

| Omulcarearenevoiederaspunsuri explică (pentru NOname):

Ma asteptam la un argument dezvoltat happy lucrez la un proiect. mai pe scurt scriu o carte ce vizeaza acest lucru:lumea in viitor si puncteaza in principiu distribuirea rolurilor in societate. sunt curioasa care este parerea oamenilor si cum vad ei un viitor realist

| NOname a răspuns (pentru Omulcarearenevoiederaspunsuri):

Nu cred că e loc de prea multe dezvoltări, când e vorba de evidenţe.
Dacă societatea noastră va fi nevoită să calce democraţia în picioare (cum e în China), înseamnă că motivul e destul de întemeiat şi nu ne mai putem permite să ne înmulţim haotic. Nu mi-aş dori, dar cred că inevitabil umanitatea va ajunge şi acolo.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Omulcarearenevoiederaspunsuri):

Pai si ce surse pui in lucrare? TPU? Si ma dai gata cu parerea oamenilor. Dar ce ...noi conducem lumea? Depopularea, eugenia globala, e pusa intr-un plan care deja se deruleaza. La acestia contribuie ONU, NATO, Public Relations, Illuminati, Bones & Skull, printul Albert, Masonii, Henry Kissinger, Pietrele din Georgia, NOW, Monsanto, gluma cu schimbarea climei, si nu-mi ajunge spatiul. Singura metoda utila si umana pentru evitarea suprapopularii este educatia, sunt studii. Cei care conduc lumea nu vor s-a faca investitii semnificative ca nu le mai ajung lor banii. Daca vrei iti dau surse dar iti ia timp ca vad ca esti cam pe afara.

| Omulcarearenevoiederaspunsuri explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu sunt pe afara. de interesat m-am interesat si mi-am format propriile idei. scriu din surse proprii,,,, insa o parte foarte importanta a proiectului este parerea oamenilor. nu TPU este cea mai buna cale, si nu este singura la care am apelat. voi participa la sedinte organizate de liceul meu, dar asa cum am zis...ma intereseaza pana si cea mai banala parere

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Omulcarearenevoiederaspunsuri):

E ok, felicitari. Nu cred ca un asemenea lucrare va putea scapa de cenzura ta sau a altora si trebuie sa fii f atennta si diplomata sa nu tragi ponoase. Realitatea despre depopulare este un subiect fierbinte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărăcia

| Fatamuntilor a răspuns:

In China s- dat o asfel de lege.
Suntem peste 7 miliarde pe planeta asta, nu cred ca se vor gasi sufiicente resurse sa fim hraniti, guvernele vor fi incapabile sa aloce bani pentru sanatate, educatie.
Un link ajutator
http://www.worldometers.info/ro/

| Sociopat a răspuns:

Familii obligate s-a aiba un singur copil.
In UE, unde populatia imbatraneste mai mult decat intinereste(copii nascuti). Nu se va intampla asta vreodata. Nu suntem China sau India.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ca suntem prea multi. Ma mir ca nu este lege de genul deja. De ani de zile se plang ca suntem prea multi, ce naiba asteapta. Mai bine s-a ne omoare cu zile decat s-a dea o lege cu cap. Desigur ca nu e nici usor. Sunt multe variabile.

| Deaad a răspuns:

Sa nu mai dea statul multe alocatii.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Nu exista motive serioase, ci doar pretexte. Trebuie să nu fii in toate mintile ca să nu iti dai seama ca poluarea cu adevarat periculoasa pentru planeta(care oricum nu exista) nu este generata de existenta a 7.3 miliarde de oameni, ci de industria grea, care oricum este aplatizata de la an la an prin directive ONU imposibil de neacceptat. Si daca am fi de 10 ori mai multi decat suntem acum si tot ne-ar putea sustine un standard de viata ridicat, tuturor, aceasta planeta pe care avem privilegiul de a ne fi nascut... Dar, ca să te si ajut, poti să scrii ca statul nu mai are bani s-a plateasca alocatie pentru mai mult de un copil si daca ne referim la China, este vorba de o masura de a controla distribuirea populatiei, care si asa este, intr-adevar, disproportionata, in comparatie cu alte state din jur unde densitatea populatiei este mult mai mica...

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns:

Din cauza ca sunt prea multe persoane in tara, pe pamint....sau ca e saracie ci o s-a moara de foame di daca o s-a aiba mai mult de un copil o s-a fie ucis sau ceva de genul acesta