| Bibi_5122 a întrebat:

Credeti in vise? Justificati putin raspunsu happy

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Da cred; uite ceea ce cred:
Visele sunt oglinda(sau reflexia) gândurilor noastre. În traducere: în funcţie de ceea ce visezi îţi poţi da seama la ce te-ai gândit cel mai mult într-o anumită zi sau perioadă. Spre exemplu: de fiecare dată înainte să dau teza la matematică eu visez probleme, atunci când eşti îndrăgostit visezi adesea persoana love struck, atunci când vezi un film de groază(care te-a şi speriat) vei avea coşmaruri, etc.
Mi s-a reproşat odată că afirmaţia asta zisă de mine e falsă, dar nu e aşa. După părerea mea e adevărată. Dar poate că mă înşel şi eu. Poate nu e la toţi la fel. Oricum:la mine e aşa cum am zis mai sus.
PaPa!

2 răspunsuri:
| Jean_2915 a răspuns:

Vise
Definiţie: Gânduri sau imagini mintale care apar în timpul somnului. Biblia vorbeşte despre vise naturale, vise de origine divină şi vise care au legătură cu ghicitoria. — Iov 20:8; Num. 12:6; Zah. 10:2.
Au astăzi visele o semnificaţie deosebită?
Ce au dezvăluit cercetările efectuate asupra viselor?
O enciclopedie spune: „Toţi oamenii visează. Majoritatea adulţilor visează aproximativ 100 de minute în timpul celor opt ore de somn" (The World Book Encyclopedia, 1984, vol. V, p. 279). Aşadar, este normal ca omul să viseze.
Dr. Allan Hobson, de la Facultatea de Medicină Harvard, a spus: „Există stimuli ambigui care pot fi interpretaţi după bunul plac al terapeutului. Dar semnificaţia lor depinde de ochiul observatorului, nu de visul în sine". Comentând acest aspect, The New York Times adăuga: „În cadrul şcolii care atribuie o mare importanţă viselor, există mai multe moduri de a interpreta mesajul psihologic al unui vis, fiecare dintre acestea reflectând o teorie diferită. Un adept al lui Freud va atribui viselor o anumită semnificaţie, un adept al lui Jung va atribui altă semnificaţie, iar un adept al gestaltismului, alta... Dar ideea că visele au o anumită semnificaţie psihologică este puternic atacată de specialiştii neurologi". — rubrica „Science Times", 10 iulie 1984, p. C12.
Este posibil ca visele care par să dezvăluie informaţii deosebite să provină din altă sursă decât de la Dumnezeu?
Ier. 29:8, 9: „Iată ce a spus Iehova al armatelor. . .: «Să nu vă amăgească profeţii care sunt în mijlocul vostru şi ghicitorii voştri şi să nu daţi ascultare viselor lor. Căci „ei vă profeţesc minciuni în numele meu. Nu eu i-am trimis", zice Iehova»".
Într-un dicţionar biblic se afirmă: „Babilonienii aveau atât de mare încredere în vise, încât, înainte de a lua decizii importante, dormeau în temple, sperând să primească un sfat. Grecii care aveau nevoie de îndrumări în materie de sănătate dormeau în sanctuarele lui Esculap [al cărui simbol era un şarpe], iar romanii, în templele lui Serapis [reprezentat uneori printr-un şarpe încolăcit]. Egiptenii au redactat cărţi detaliate pentru interpretarea viselor". — Harper’s Bible Dictionary, de Madeleine Miller şi J. Lane Miller (New York, 1961), p. 141.
Dumnezeu a dat în trecut avertismente, instrucţiuni şi profeţii prin intermediul viselor, dar îşi mai îndrumă el astăzi poporul în felul acesta?
Referiri la vise de origine divină se găsesc în Matei 2:13, 19, 20; 1 Regi 3:5; Geneza 40:1–8.
Evr. 1:1, 2: „Dumnezeu, care demult le-a vorbit în multe rânduri şi în multe feluri [inclusiv prin intermediul viselor] strămoşilor noştri prin profeţi, la sfârşitul acestor zile ne-a vorbit printr-un Fiu [Isus Cristos, ale cărui învăţături sunt consemnate în Biblie]".
1 Cor. 13:8: „Dacă sunt daruri de profeţire [şi Dumnezeu le-a transmis uneori profeţii slujitorilor săi prin intermediul viselor], vor fi înlăturate".
2 Tim. 3:16, 17: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe. . ., pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună".
1 Tim. 4:1: „Totuşi, cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunţa la credinţă, dând atenţie unor cuvinte inspirate [transmise uneori prin vise] care induc în eroare şi unor învăţături ale demonilor".

| cata376 a răspuns:

Eu cred...anul trecut am visat ca m-am blocat intr-o tualeta de la scoala si a doua zi chiar s-a intamplat asta.Dar unele vise pot fi chiar opusul realitatzii, nu ai de unde sa stii