| anonim_4396 a întrebat:

Daca locuiesc la bloc si comand de pe net, curierul urca pana la apartamentul meu sau trebuie eu sa cobor?

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Depinde de curier. De exemplu Cargus sau Fan curier, urca intotdeauna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Firmele ieftine de curierat sunt foarte aglomerate, si te roaga pe tine sa iesi in strada.
Sunt si curieri mai lejeri, care urca pana la usa. Dar nu sunt cei arhicunoscuti, cu tarif de 15 lei (Fan, Nemo, DHL, Cargus, etc), ci curieri mai scumpi, necunoscuti.

| LoveSleep a răspuns:

Trebuie să cobori. Îmi pare rău, știu și eu, e aiurea, te maltratează în ultimul hal.

| Lioana a răspuns:

In cele mai multe cazuri curierul urca pana la usa ta. Exista si curieri prea comozi sau prea grabiti care te intreaba daca vii jos dupa colet. Daca ii spui ca nu cobori si sa vina el sus va veni, e obligat sa o faca.
Daca e vorba de un colet foarte mare care trebuie carat de 2 persoane, cum ar fi in cazul unui frigider de exemplu, ti se va solicita sa cobori sa ajuti la carat sau chiar sa ai oameni care sa ti-l urce la etaj.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Curierul ar trebui sa urce pana la apartamentul tau pentru ca ei sunt obligati sa aduca coletewle la usa adresei care este scrisa ca destinatie, dar desigur atunci cand te suna curierul ii poti spune sa urce sau nu sa iti aduca coletul.

| Victoria18 a răspuns:

Depinde de curier.

| EcceHomo a răspuns:

Îți spun cum s-a întâmplat la mine.

Tipul m-a sunat:"Hopa! Ai un colet de la Enjoy.Il aşteptai aşa repede? Hai, coboară să-l iei!"big grin

| Golyat18 a răspuns:

Spune-i ca esti handilau si nu poti cobori si o sa urce el la tine.

Succes!