| 1libercugetator1 a întrebat:

Daca nu inveti nimic din trecut vei da mereu de acelasi greseli observ, voi ati invatat ceva din trecut si ce anume?

13 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Intr-adevar, din trecur avem multe de invatat. Greselile noastre sau chiar si ale altora trebuie sa ne fie lectie, ca sa nu le (mai) facem pe viitor.
Din trecutul meu am invatat sa nu fiu o persoana grabita, ci rabdatoare si ca trebuie sa fiu puternica, deoarece lumea in care traim e foarte rea...

| Mădă0611 a răspuns:

Daca iti inveti trecutul o sa pierzi increderea in oameni, de aceea unii prefera sa uite, asa cum altii prefera sa nu stie adevarul. Eu asta am invatat: "Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv." (Arthur van Schendel)

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Din trecut eu am invatat urmatoarele lucruri:
1.Sa nu judeci o carte dupa coperta(sper ca ai inteles la ce ma refer)!
2.Sa fiu atenta ce prieteni imi fac!
3.Sa nu mai fiu timida.
4.Sa fiu eu insami.
5.Lumea are "secrete"...
6.Sa nu ma incred in oricine.
7.Sa nu mai fiu foarte prietenoasa.
Cam astea sunt lucrurile care le-am invatat din trecut.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am invatat cat de rau e sa fi prost.

| blueheart a răspuns:

Eu cred ca toti am invatat din trecut. Cel mai important lucru e sa nu mai repeti greselile pe care le-ai facut,sa stii sa-ti alegi prietenii cu grija,sa inveti din greselile tale cum sa fii mai bun in ceea ce faci, sa urmezi sfaturile cele mai bune, sa fii un prieten bun si sa dai o mana de ajutor cand cei de langa tine au nevoie. Sa stii sa alegi ce este bine pentru tine, sa nu ranesti intentionat, sa fii corect cu tine si cu cei din jurul tau. Trecutul trebuie sa ramana trecut iar prezentul sa defineasca cine esti cu adevarat tu.

| Cat a răspuns:

Sa inveti ceva din trecut e o adevarat provocare pentru ca inseamna ca, la un punct din viata ta, ti-ai dat seama unde si ce ai gresit. Fara o doza serioasa de obiectivitate nu se poate.
In lipsa acestui lucru, cred ca ajungi nu mereu in acelasi impas, dar in forme stilizate ale lui.
Personal, am invatat ca nu trebuie sa te abtii de la a spune de simti, cu tact si delicatete. Cuvintele nerostite pot sa chinuie ingrozitor, iar scenariile cu "Ce-ar fi fost daca..." sunt o adevarata pacoste cand nu mai cum sa schimbi nimic.

| AtomiX a răspuns:

"Viața e un profesor așa de bun, încât, dacă nu iți înveți lecția.ea ți`o repetă"winking! sper ca ai inteles ce am vrut sa zic

| lya18 a răspuns:

Am invatat sa nu mai raspund la orice fel de intrebare de pe site. La intrebarile mai importante care chiar au nevoie de un ajutor nu prea se raspund in schimb se raspund la intrebarile filozofice, care se repeta laughing)

| Popescu_Doiniţa_1981 a răspuns:

Raspunsul tau aici... dacă repeţi aceeaşi greşeală e o alegere

| Saramt a răspuns:

Am facut greseala de a a face sex zilnic
Acum fac de 2 ori pe sapt

| Daniel_Chiric_1996 a răspuns:

Am invatat ca: nu e bine sa oferii increedere ori carui persoane, sa ma gandesc de 2-3 ori inainte sa iau o decizie si ca viata trebuie traita clipa cu clipa