| ROB3RT89 a întrebat:

Daca nu ma insel, din 2006 armata in Romania nu mai este obligatorie.
Sunteti pro sau contra armatei? Mi-ar placea sa veniti si cu argumente solide!

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Sunt pro armatei facute voluntar cum e acum si impotriva armatei facute obligatoriu, adica sa te incorporezi doar din proprie dorinta si vointa, nu impotriva vointei tale ca dupa ce implinesti 18 ani sa bata la usa sau sa iti dea scrisori informationale oamenii care se ocupa cu incorporarea fortata. In trecut conditiile erau execrabile in armata, trebuia sa te adaptezi la niste conditii inumane, iti testau limitele psihologice si fizice la propriu, foarte multi o luau razna in timpul stagiului si se sinucideau sau cadeau in depresii din cauza ca erau supusi la ceva peste puterea lor, mancare proasta, dormit cu inca 20 in camera, tarati prin noroaie pe vremuri neprielnice, departe de familie, fara viata la cheremul si ordinele unor 'superiori' care iti dictau viata pe o perioada de timp.
Razboaiele sunt niste mizerii ce nu ar trebui sa existe, duc doar la moarte si problemele pe care tot populatia, adica oamenii nevinovati le vor intampina, cei care le provoaca ori se imbogatesc, ori nu vor pati nimic, vor avea doar de castigat prin uciderea abuziva a unui numar mare de cetateni care nu-si doresc acel conflict militar. Hodorogii astia psihopati care provoaca razboaiele niciodata nu se vor duce pe front desi le provoaca, ei doar dau cu batul dupa gard stiind ca are cine sa-i apere, pe ei i-as trimite in linia intai impreuna cu familia lor sa vada cum e sa fie raniti sau chiar sa le moara niste membri din familie pentru jocurile lor bolnave. Poate pe termen limitat as fi de acord sa fac armata sa vad cum e experienta acolo, probabil e vorba si de o calire personala, practic devii ceva mai puternic dupa ce efectuezi un stagiu militar acolo, dar astea in perioada de pace, n-as avea chef sa fiu ciuruit pe campul de lupta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pro. Solid, țara trebuie apărată.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contra. E inghesuiala la admiterile militare, se cheltuie bani seriosi pe aparare, tocmai pentru a avea suficienti militari seriosi, instruiti si motivati din toate punctele de vedere.
Eu n-am chef sa-mi pierd un an din viata acolo, iar in conditii de pace, instruirea mea ar fi doar pierdere de timp si resurse, din ambele parti.
E mult mai eficient sa produc bani si sa sustin bugetarii care au ales asta, decat sa fiu sustinut eu din buget, pe perioada stagiului militar.

| gemeni6226 a răspuns:

Ca mama contra.Nu mi-ar placea sa-mi vad baiatul cazind in razboi.Razboaiele mereu incep pentru a satisface nevoia de imbogatire a celora care il pornesc.De ce sa moara baiatul meu numai pentru ca unuia nu ii ajunge ceea ce are? Vezi :toate razboiele care se desfasoara momentan pe Glob au acest scop si cate mame, sore, prietene sufera din acest motiv. Daca armata ar fi numai pentru desfasurarea de parade militare si pentru a avea conditie fizica si morala tinerii as fi total de acord.Dar asta in conditii de pace si in conditiile in care niciodata nu ar trebui sa ia parte la nici un razboi cei implicati.

| vodami92 a răspuns:

Contra armatei! nici un razboi nu a fost vreodata usor! scopul acestuia fiind de a se imbogati oamenii! ca deh nu le ajung ce au deja! si vor mult cat mai mult! asta imi aduce aminte de serialul mash cand ii spunea zicea frank burns lui hawkeye pierce! faza aia cu toaleta! ca unii nu aveau asa ceva si si-ar fi dorit una! si daca nu o pot lua normal firesc! o i-au prin subversie adica prin razboi! asta pentru ca nu intelegea hawkeye pierce de ce incepuse razboiul din coreea! la situatia actuala insa! nimeni nu vrea razboi! dar multi il cauta! si il vor neaparat! de nevoie sau nu de nevoie!