| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu se cunoaste autorul operei, cel care o copiaza obtine drepturile de autor?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e chiar asa pentru ca depinde de opera.

Daca e ceva opera veche, nu stiu la cati zeci, de ani opera intra in patrimoniul universal si nu mai are nimeni drept de autor si oricine se poate folosi de ea gratis.

Daca e ceva ce gasesti pe internet trebuie sa demonstrezi ca tu esti cel care a facut treaba respectiva ca sa ai drept de autor.

Dreptul de autor nu se primeste decat daca e creatia ta sau ai achizitionat dreptul.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Visezi, intr-o lume in care oricine este un autor ca aduce opera altcuiva la cunostiinta publica. Si sa mentionam si faptul ca uneori trebuie sa cumperi dreptul de autor, cine iti inregistreaza opera acolo, este autorul.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Fecior, dreptul de autor nu e un certificat pe care il primesti automat cand faci o poza cu telefonul. Operele nu se inregistreaza nicaieri. cel ami probabil te gandesti la patente, care sunt altceva.

Daca te duci afara si tragi o poza care peste noapte devine virala si nu stiu cate companii vor sa o foloseasca, ai dreptul de autor prin faptul ca poti dovedi ca poza e provenit de pe telefonul tau. Dreptul de autor e dreptul tau sa ii obligi sa scoata poza de pe orice material facut fara acordul si nu poti face asta fara sa poti dovedi ca esti atuorul. Sunt o gramada de cazuri, gen de se intampla daca pierzi telefonul, daca poti dovedi ca esti primul care ai postat-o etc dar ideea e ca trebuie sa poti demonstra ca acea cretie iti apartine.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Sau chiar e o gluma care functioneaza pentru anumite persoane.
Asa visam toti ca trebuie sa dovedeasca autorii, dar unele persoane devin si mai bogati ca au avut de cheltuit sa fie recunoscuti ca "autori". Eh asta e, dreptul se cumpara, trebuie ca oamenii sa te recunoasca, sa te creada, ca sa ai dreptul. Sau poti munci degeaba sa te enervezi de cum iti fura spionii opera.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii tu mai bine, n-are sens sa ne intrebi pe noi. happy

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Cam așa vine dar e un proces mai lung.