| LanguageMaster a întrebat:

Dacă stai la bloc curierul îți aduce coletul până la ușa apartamentului?

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da, intra și în casa, ți-l pune pe pat sau canapea ca tu sa nu te ridici, își ia singur banii...

| Sofer a răspuns (pentru Catrice):

Leneși am ajuns.

| Catrice a răspuns (pentru Sofer):

Cica secolul vitezei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

Dacă ești mai bătrân sau bolnav sau cu vreo afecțiune ce faci? Teoretic orice comanda trebuie sa o aducă la ușă, indoferent că-i mica sau mare. Bineînțeles că la nimeni care poate să meargă bine în două picioare nu-i cad chiloții pe drum, dar trebuie sa vedem toate aspectele discuției până la urmă

| oglindasultanului a răspuns:

Te contacteaza prin interfon, mie mi se pare mai ok asa.

| GPA a răspuns:

Nu întotdeauna.
Depinde de greutatea coletului în primul rând și de curier (disponibilitate). Oricum, curierul va comunica cu tine când se află prin apropiere.

| RKBlue a răspuns:

Nu.
Te suna cand e aproape.
Cand ajunge sta in fata blocului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, te sună când e aproape să ajungă sau când a ajuns deja la scară blocului unde stai, te anunță că a venit iar tu cobori, îți iei pachetul, îi dai banii apoi urci la loc. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce colet este. Dacă este colet ușor nu îți cad ouăle se mergi pana în fata scării sa îți iei coletul singur. Practic asta de ani, ca respect fata de curieri. Am lucrat și eu și știu cum este la firma de curierat. Însă partea cu "voluminos" ar trebui sa ajute cineva sa duci pana în fata ușii. Nu am comandat niciodată voluminos, doar mărunțișuri.

Curierul vine pana la ușa numai dacă persoana unde trebuie sa livreze nu se poate deplasa sau se deplasează greu.

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

De exemplu, dacă comand un frigider mi-l aduce până la ușă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ar trebui. Din câte știu, ce este volum mare nu livrează mașina normală de la curier ( adică microbuzul sau duba), vine cu intervenția. O mașină mare gen cu prelată numai ca are uși. În fine, asa era la firma unde am lucrat eu. Pe intervenție lucrează doi curieri și ei livrează doar ce e volum mare.

| christall a răspuns:

Unii sunt foarte grabiti si te cheama jos, dar datoria lor e sa ti-l livreze la domiciliu.