| StrongHeart a întrebat:

Daca stii matematica,te ajuta in viata de zi cu zi?
Eu cred ca te ajuta ca iti formeaza o gandire logica sa poti rezolva probleme in viata de zi cu zi,nu te ajuta in mod direct intotdeauna, dar indirect da.
Multi zic ca nu-i ajuta.Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cum spui tu, la fel cred si eu. Matematica claselor V-VIII este importanta si daca stii putin din fiecare capitol, este extraordinar, de mai mult nu ai nevoie daca nu lucrezi intr-un domeniu in care se cere informatie mai multa.

| Celcestietot a răspuns:

Nu, ai nevoie de preot? Tu in ce domeniu lucrezi happy?

| Ineys a răspuns:

Adunarea, scaderea, inmultirea si impartirea sunt sfinte. De altceva nu ai nevoie in viata de zi cu zi. Nu am simtit niciodata nevoie sa aplic vreo derivata/integrala in viata de zi cu zi sau vreun polinom nu stiu de care.

| StrongHeart explică:

Si semintele la fel.

| aumih16 a răspuns:

Pai te ajuta matematica dar stii unde daca vrei sa fii contabil de exemplu! acolo trebuie sa stii matematica! sa stii cum sa faci un calcul! altfel o faci degeaba!

| aumih16 a răspuns:

Mie nu mi-a fost niciodata draga matematica! o detest enorm! nici de celelalte materii nu mi-au placut! cum ar fi romana chimia fizica biologia! etc! asa sportul sau informatica sunt mai pe placul unui elev! parerea mea!

| StrongHeart explică (pentru aumih16):

E greu sa faci informatica daca nu ai bazele matematicii macar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajută dar să nu fie în exces. De exemplu, derivatele și polinoamele nu ajută pe nimeni în viața de zi cu zi, decât pe inginerii din anumite domenii. De aceea cred că derivatele, polinoamele, marticile ar trebui studiate la facultatea de matematică, pentru avansați; pentru ei cărora le plac în mod special matematica.

Răspuns utilizator avertizat
| EntertainYou a răspuns:

Exact, e vorba de mecanismul de a gandi rational/logic cum sa rezolvi probleme (raportate la viata cotidiana).
Si daca stii comentarii la Romana cu ce te ajuta in viata de zi cu zi? Pai nu trebuie sa stii fix comentariile de la operele X si Y, dar e bine sa stii sa poti argumenta coerent in discutii cu altii. Aici e alta treaba in sistemul educational cu modul in care se abordeaza cam toate materiile de la scoala.