| RAY a întrebat:

Daca te-ai fi putut naste ca o persoana istorica faimoasa, care ar fi acesta si de ce?

65 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Goethe. A fost un geniu și m-a impresionat prin multidisciplinaritatea de care a dat dovadă, calitatea operelor și interesele avute. Am ajuns să îl îndrăgesc și mai mult după ce am citit Suferințele Tânărului Werther.
Aș fi spus Aristotel inițial dar mi-e destul de greu să mă pun în postura de a trăi în societatea de atunci.

| Drimmero a răspuns:

Nu vreau sa fiu in pielea altuia, eu sunt eu, autentic si original!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nici a patronului a lui arsenal?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Lasa-ma cu terminatii aia ca sunt cunoscuti in toata lumea ca fiind cei mai pr0sti conducatori de club, au castigat de cand au venit la Arsenal doar injuraturile noastre si multe alte scandari impotriva lor!

| Freya1 a răspuns:

Cleopatra a fost considerata din toteauna drept cea mai frumoasă femeie din lume

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Frumusete? Atat? Ma asteptam la mai mult din partea unei fete/femei.

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty si tu esti frumoasa

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era frumoasă, fără îndoială şi cu siguranţă rafinată, cultă, inteligentă, voluntară, animată de ambiţii înalte. Vorbea şapte limbi, beneficiind corespunzător originii de o educaţie aleasă.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc.Tu cine ai vrea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Eu stiu asta pentru ca imi place istoria, dar tu ai specificat doar frumusetea ei. Mi se parea aiurea, atata tot.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris doar una din calitati si una din femeile din istorie care mi-au atras atentie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ok

| RAY explică (pentru Freya1):

Adolf Hitler,daca eu eram Hitler nu faceam nici un razboi si astfel nu exista nici un razboi,nu mureau milioane de persoane nevinovate,trimiteam pe evrei in tara lor, invadam Anglia si aveam toata asia,africa in mana,desigur ca si Darwin, Einsten, Leonardo da Vinci dar inteligenta nu atrage sexul opus desi as fi vrut sa fiu un barbat frumos, inalt, bogat, inteligent

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Poate esti da nu te-am vazut noi inca laughing

| RAY explică (pentru Freya1):

Reao nu sunt mort sunt viu si scriu din iad pe TPU, sper ca nu ai rude evrei ca la noapte te vizitez

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu mort frumos, inalt, destept cu bani...Nu am evrei si nu sti unde stau sa vi laughing

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Vise... Noapte bună!

| RAY explică (pentru Caro34):

Noapte buna, sa imi spui despre ce e vorba, mor de curioitate

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Cu o alta ocazie, poate, acum e tarziu, studiul nu-i incheiat inca si mâine am mult de lucru. Nu fi curios! Noapte buna!

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Din punct de vedere al caracterului. Dar avea un nas. laughing insa nimeni nu baga de seama. Caracterul,, astupa" totul. Acum. trebuie sa fie bunaciune si proasta. laughing asta e combinatia perfecta.

| AFR81 a răspuns (pentru Freya1):

Intretinea relatii sexuale cu fratii, cu verii si cu multi alti barbati, ba chiar se spune ca si cu animale, iar orgii ca cele organizate in Alexandria nu s-au mai vazut pana atunci in lumea antica si nici nu se vor vedea. Nu mai vorbesc de faptul ca si-a asasinat atatia adversari politici, ca l-a dus de nas pe Iulius Cezar, apoi pe Antoniu si a incercat si cu Augustus, pentru a-si salva tronul, dar nu i-a mers. Da, erau practici intalnite in acele vremuri, sunt constient de asta, dar cand ma gandesc ca au existat conducatori precum Hannibal Barca (cu aprox. 2 secole inainte), care pot fi dati drept exemplu atat datorita calitatilor militare si politice, cat si datorita stilului si propriei conceptii despre viata, parca n-o mai vad atat de minunata pe Cleopatra.

| Freya1 a răspuns (pentru AFR81):

Sunt femeie nu puteam sa zic de un barbat.Am spus ca am zis una dar asa foarte bine mai puteam zice si Elisabeta de Austria sau printesa Diana etc....Am dat un exemplu

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu mai repet ce am zis la alti citesti tu de pe aici

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Unde trimiteai pe evrei?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In tara lor desigur, dupa ce aveam Anglia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Care-i tara lor?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tara sfanta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Exista la acel moment?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, zi-mi tu exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Israel apare in 1947 la decizia ONU. Care crezi ca era scopul sionistilor?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa aiba tara lor si ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te-ai prins.

| Freya1 a răspuns:

"Dacă nasul Cleopatrei ar fi fost mai scurt, fața lumii ar fi fost alta",

| anonimg a răspuns:

As fi vrut sa fiu Adam.

| Fatamuntilor a răspuns:

VLAD TEPES.Am cativa de tras in teapa!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Cativa? Sunt prea multi nu ai tepe atata nici timp de trait in 7 vieti, degeaba i tragi ca vin alti si tot asa, trebuie alta gandire, nu alt sistem, o gandire mai rationala, legii mai bune

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Am voie 2 persoanaje? Alexandru Lapusneanu,, De ma voi scula, pe multi am sa popesc eu ''

| OldSoul a răspuns:

Pablo Escobar!

De ce?
Pentru ca: Bani
Femei
Masini
Droguri

Ce altceva isi mai poate dori un "interlop"?

| Nemessys a răspuns:

Ca omul ala care a **** cele mai multe femei la viata lui.

| RAY explică (pentru Nemessys):

De ce?

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

De e ce nu?
Asta e mai putin faimos. laughing Decat sa fiu unu de ala care cand iese pe strada se uita toata lumea la el, mai bine asa rolling on the floor.

| anonimg a răspuns (pentru Nemessys):

Despre imparatul Solomon se spune: "A avut de neveste sapte sute de craiese imparatesti si trei sute de tiitoare; si nevestele i-au abatut inima." (1Regi.11:3)

| Caro34 a răspuns:

Mircea cel Bătrân - Nu pot uita niciodată Scrisoare III!

| RAY explică (pentru Caro34):

De ce ma i intrebat de zodie?

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Asa, ca si fapt divers! Aveam o curiozitate...

| RAY explică (pentru Caro34):

Vrei sa stii daca suntem compatibili?

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Suntem, fii linistit! Nu caut sa ma marit! Era un fapt divers! Mai fac si eu cercetare stiintifica... Numai bine!

| RAY explică (pentru Caro34):

Sa imi spui si rezultatul experimentului

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Nu fi curios! Nu-i prea plăcut!

| RAY explică (pentru Caro34):

Ba da sunt curios, stiinta e pasiunea mea

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Cati ani ai?

| RAY explică (pentru Caro34):

Ok nb

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Caro34):

Pai Mircea e un personaj. Poate Eminescu!

| ShaOfHatred a răspuns:

Napoleon. Tipul la nastere o avut dinti. Like, how cool is that?

| RAY explică (pentru ShaOfHatred):

Cool,sa ai grija ca in rusia e frig nu mergi la bronzat acolo

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Mother Russia!

E smecher ca mie nu-mi place de loc Franta nici Napoleon, si totusi am spus Napoleon xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leonardo da Vinci. De ce? Inteligenta lui. Era expert in atatea domenii, rar vezi asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cleopatra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar as fi vrut sa fiu bărbat și anume Johann Wolfgang von Goethe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă în acest corp n-am reușit să fac ceva memorabil (încă), de ce aș fi reușit în corpul lui X? Dacă eu eram X, alegerile pe care le-a luat acea persoană probabil eu nu le-aș fi luat. Luam decizi după principiile și convingerile mele. Dacă eu eram X, 'eu' mai eram sau 'eu' era altcineva? Istoria nu a făcut-o niște corpuri și niște nume. Fiecare persoană istorică importantă, s-a ghidat după ceva când a luat o decizie.

Imaginează-ți că te naști într-o anumită perioadă. Te naști în corpul unei anumite persoane istorice și ai numele X. Fă abstracție de tot (de gândurile tale, de principi, de convingeri, etc), ce te-ar putea ajuta să iei decizi prin intermediul persoanei care ești acum. Te-ai fi născut într-o anumită perioadă, ai fi crescut într-un anumit mediu, ai fi primit o educație diferită. 'Tu' cel de azi n-ai fi existat, dar existai, atunci, 'tu' în acel corp. Ai fi avut altă concepție asupra vieții. Ai fi ales diferit. Ai fi avut alt caracter și o altă înfățișare. Caracterul tău ar fi fost 'modelat' diferit. Nu gândi cu concepția pe care o ai acum. Gândește-te dacă te nășteai atunci, istoria pentru tine ar fi fost prezent.

Întrebarea nu este: ce-ai fi făcut în situația lui X?

Fiecare om își i-a alegerile în funție de mai mulți factori. Suntem diferiți. Caracterul acelor oameni a fost creat pentru acele timpuri. Fiecare om are la 'bază' diferite criterii, principi, convingeri, priorități, valori, concepții etc. Alegerile/ opțiunile/ deciziile fiecăruia diferă de aceste aspecte.

Ne creăm o părere despre ceva în funție de gândurile pe care le avem. Suntem de-acord/ acceptăm faptele cu care rezonăm, iar restul ne spunem părerea cum am fi procedat noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa fiu Francisc al II-lea deoarece as avea Franta, si mie imi place Franta.

| Eminescw a răspuns:

Iisus Cristos.