| InYourPants a întrebat:

Daca un coleg ar lua 9.49 la un test vi s-ar parea corect ca profesorul sa mai dea o sutime ca sa fie se rotunjeasca?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, daca eu sunt acel coleg de care spui.

| dinaprilie a răspuns:

Da

| isemilia a răspuns:

Corect? Nu, nota e nota.
Uman? Da, ar fi frumos sa ii puna inca o sutime, desi nu inteleg pe ce a putut sa o scada. Din nou, e doar un gest optional, e doar alegerea profesorului in aceasta situatie. Eventual i-ar mai putea pune o intrebare colegului, ca sa fie mai bine.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Nu știu de restul, dar eu când eram în școala generală am avut o profesoară de matematică care nu rotunjea notele sub cincizeci de sutimi nici dacă te puneai în genunchi. Am avut o colegă care a luat 8.45 în teză, iar femeia nu a vrut să îi treacă 9 în catalog. Asta e.
Apoi a urmat liceul. Aici am avut o profesoară de fizică care mergea pe același principiu. Dar argumentul ei a fost, să zicem, solid: „Eu pot să te iert acum și să îți mai dau câteva sutimi, ca să îți rotunjesc nota, dar viața nu o să te ierte niciodată". Unii ar spune că argumentul ei e prostesc, alții că e unul bun. Eu nu nu apăr nici o parte. E treaba ei ce face.
Dar da. Mi s-ar părea corect ca un profesor să rotunjească o astfel de notă (9.49) pentru testele la clasă și teze. Eu, de exemplu, în clasa a 11 - a am luat 5.40 la un test și 4.40 la teză. Ambele la matematică. Totuși, profesoara a fost bună și mi-a rotunjit notele.