| laptecucereale22 a întrebat:

Daca un minor este intr-o relatie cu un adult, iar in cazul de pedofilie, pedofilul este pedepsit, dar minorului i se intampla ceva? (avand in vedere ca minorul a agreeat sa aiba acesta relatie)

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Minorul este sub tutela parinteasca pana la 18 ani.
Minorul nu "agreeaza" nimic, ci parintii lui, care sunt tutorii legali.

In orice caz, pedofilia este aspru pedepsita de lege dar si mai aspru cand pedofilul ajunge in puscarie, fiindca este batut si violat de toti puscariasii, pentru ca a violat un copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca se constata cazul d e pedofilie, pedofilul ajunge in puscarie si copilul violat si abuzat sexual ajunge la un psihiatru.
In orice caz, un copil mic nu poate sa accepte de buna voie sa fie intertina sex cu un adult, asta este clar, fiindca este incapabil sa inteleaga ce i se intampla, de aceea legea protejeaza copii de inselaciune si viol.
Multi copii violati de pedofili raman cu traume pe viata, adaptandu-se greu sau niciodata in societate, unii chiar refuzand sa-si faca familii din cauza asta.
Pedofilii sunt "rasa" umana cea mai urata pana si de criminali, fiind foarte rau tratati in puscarie, fiind frecvent baturi si violati, pentru a primii acelasi tratament pe care ei l-au oferit copiilor.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu, un minor care e victima unui pedofil nu pateste nimic din punct de vedere legal.

| oglindasultanului a răspuns:

Daca cei 2 au relatia ca asa vor ei, sa se fereasca bagaciosii ca ei vor fi in pericol.

| blairelovesmusic a răspuns:

Minorul nu pateste nimic.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Ce ma?laughing)))))) cine ar accepta sa fie Violat Doamne mă doare burtalaughing))))))

| laptecucereale22 explică (pentru AloeVeraReceSiFornetiCuGem):

Pai sunt unele persoane gen 16 si 36 ani unde nu e viol, e o relatie normala doar ca varsta e problema

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns (pentru laptecucereale22):

Ba las-o dracu laughing))))) 16 36laughing)))) Doamne laughing))))

| scp3008 a răspuns (pentru laptecucereale22):

Dpdv legal in Romania si in mai toata Uniunea Europeana la 16 ani o persoana poate fi in relatie cu un major atat timp cat nu sunt dovezi ca ar fi vorba de un abuz, deci exemplul spus te tine nu e ilegal, ca social e mai iesit din comun e altceva
Problema ar fi daca fata ar avea sub 16 ani