| anonim_4396 a întrebat:

Dacă v-ar întreba un copil "Cine sunt masonii?", ce i-ați răspunde?

14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

A fost o societate secretă urmașii vechilor templieri.
Această societate este compusă din persoane cu diferite meserii, dar care sunt extrem de uniți, se ajută, dar conduc din umbră societatea noastră. În marile instituții internaționale, naționale se știe în prezent, cu dovezi că Masoneria conduce prin oamenii săi acele instituții!
Deci Masoneria e în tot și în toate!

| doctorandus a răspuns:

Masonii sunt un club de discutii si de jucat teatru (rituale).

| Mosotti a răspuns:

Le-as raspunde ca sunt niste mari smecheri care au facut avere prin abuzuri, ca i-a dus capu mai mult ca pe ceilalti la un moment dat, si care conduc lumea pentru ca au f multi bani, cu care au multa influenta cumparand clasa politica de unde vor ei.

| Lukasssz a răspuns:

Niste oameni care respira.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

I-as spune sa nu isi bata capul cu niste chestii prea mari pentru el

| CIaudiu a răspuns:

Un grup de zidari din evul mediu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

O categorie de oameni.La fel cum suntem noi creștini, ei sunt masoni.Fiecare crede ce vrea și în ce vrea.Sunt o organizație, un grup de oameni care își duc și conduc viața după propriile reguli.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/mason
Conform dex meșterul Manole a fost mason.

| DonEduardo a răspuns:

Adevarul.

| simonmaria a răspuns:

Bună,

,, Masoneria este o societate discretă sinonimă cu misticismul. ", ca și părinte ce am datoria de a cunoaște punctele în care copilul meu devine receptiv și de a ști exemplele prin care el poate înțelege lumea, aș porni de la definiția asta din Google și i-aș explica-o în,, cuvintele lui ". Fără menajări. Copiii, cum cred eu, nu au nevoie de adevăruri ambalate, ci doar de unele veritabile și spuse pe limba inocenței lor.

Numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru simonmaria):

Adica Moise, Isus, Pavel si Parintii Bisericii au fost masoni? Ca mistici clar au fost.

| simonmaria a răspuns (pentru doctorandus):

Așa este; nume fundamentale ce țin de mistico-ascetică.
Eu am dat pur și simplu o definiție copiată de pe internet, cum și am spus, de dragul unei exemplificări. Căci persoana care a pus întrebarea știu că oricum cunoaște despre ce este vorba.
Mulțumesc pentru remarcă!

| doctorandus a răspuns (pentru simonmaria):

Isus nu era ascet, citeste evangheliile.

| simonmaria a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru mine este IIsus. Și, cu stimă, le-am citit. Nu cred că vreunul dintre noi doi simțim nevoia de afirmare aici.
Vă mulțumesc frumos, atât am mai avut de adăugat.