| Pufuletica98 a întrebat:

Daca un copil mic si gingas cu ochii stralucitori ar veni la tine si te-ar intreba "Cine este Dumnezeu?" voi ce ati raspunde fara sa il loviti la inimioara?

12 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Eu i-as spune ca este fratiorul lui Mos Craciun. Asa ca atunci cand va descoperi ca nu exista Mos Craciun, v-a descoperi automat ca nu exista D-zeu....Credeti-ma ca metoda functioneaza. Tata asa a procedat cu mine si eu asa am procedat cu fiul meu.

| Rapplex a răspuns:

D-zeu reprezinta frica de moarte a oamenilor, falsa impresie ca suntem deasupra a tot ce exista. Sa dam un exemplu, sa ma fac inteles: E ca o mama caruia ii dispare copilul. Copilul este ucis, dar mama traieste cu falsa speranta ca el ar putea fi in viata, necunoscand adevarul. Abia cand il gaseste realizeaza cruntul adevar.winking Pentru crestini va fi prea tarziu ca sa afle adevarul, fiindca vor muri neputand niciodata sa realizeze adevarul.

NOname
| NOname a răspuns:

Moș Crăciunul oamenilor mari. Ești cuminte - primești daruri...
(sub formă de glumă, desigur...)

| CristiB93 a răspuns:

Pai adevarul happy cred ca tu stii cine e, sau nu?

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ma copchilo, daca n-ar fi indoctrinat de la nastere, daca ar avea posibilitatea de alegere si cunoastere la o varsta mai inaintata, nu ar exista o situatie ca astalaughing

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

I-as spune ca D-zeu e cel care a facut pomii, florile, pasarile si animalele.Ca sta undeva in cer si de acolo priveste si ajuta oamenii ascultatori si buni, sa treaca prin greutati.I-as mai spune ca poate sa-i spuna Lui ce probleme are, si sa-i ceara ajutor, dar ca nu-L poate vedea pana va creste mai mare. Poate acest copilas v-a intreba de ce pe unele animale le putem mangaia, iar altele ne ataca.Raspunsul:primele au ascultat de El, iar celelalte nu.Si ca tot din acelasi motiv unele flori sunt frumoase, iar altele nu.La fel si oamenii.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Orice varsta ar avea i-as spune adevarul-nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as raspunde la intrebare, pe intalesul lui.dar de ce cu ochii stralucitori? e febril?

| Vibrations a răspuns:

I-aș spune că eu sunt Dumnezeu

| FuckTWorld a răspuns:

Il voi invata ca nu exista Dumnezeu si povestirile lor mitice din bibliehappy.L-as invata sa creada intr-un Dumnezeu personal, o cale spre intimitatea si sufletul lui.Numai bine!

| MasterSpirit a răspuns:

Cel mai sfant lucru.

| amusername a răspuns:

I-as spune ca este un personaj fictiv, la fel ca cei din desene animate si ca va intelege ca nu exista cand va creste.