| RAY a întrebat:

Daca vorbesti despre cineva cu un necunoscut inseamna a barfi, deci este ceva imoral? Desi sa nu vorbesti despre nimeni cu cineva? De ce barfim dar nu ne place sa fim barfiti?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Toata lumea barfeste. De cele mai multe ori avem nevoie sa ne comparam cu cineva ca sa ne simtim bine.

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa stai mut, asta e clar.Nu este nimic gresit sa vorbesti cu cineva despre altcineva atata timp cat nu impartasesti secretele acelui cuiva.

| Donsavas a răspuns:

A bârfi nu inseamna a vorbi pe cineva pe la spate ci a vorbi pe cineva de rau, a l calomnia(A inventa lucruri mincinoase despre el, a exagera), a incerca sa i aduci injurii. Atunci se numeste barfa. Da, este imorală.

| Emma30555 a răspuns:

Sa mai barfesti e omeneste dar nu prietenii sau oamenii apropiati iar sa judeci sau sa denigrezi un om nu se face.

| anamariarot a răspuns:

E în regulă să vorbești despre alte persoane, atât timp cât în față le spui și lor aceleași lucruri big grin

| FaraNumePls a răspuns:

Cred ca e ceva normal sa barfesti dar nu sa exagerezi. Gen Stii ce a făcut X? Ai vazut ce fite are Y? Bleakkkk
Poti vorbi de bine o persoana. Asta se numeste barfa? Ca nu stiu laughing

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pentru ca te simti tradat si ranit, daca e facuta de un prieten/o cunostinta in care ai incredere si impartasesti anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai oamenii lipsiti de ocupatie barfesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din frica de a nu fi catalogati sau a nu rãni persoanele sa le spunem in fatã ofurile, le spunem pe la spatele lor. E o slabiciune umanã.

| deadhoe a răspuns:

Auzi, 'imoral'

| RAY explică (pentru deadhoe):

Eu nu sunt obisnuit cu asa ceva, mie imi place sa vb doar de stiinta si cand mai merg ies din casa si merg sa vb cu cineva din familie imi este teama sa nu barfesc sau sa jignesc pe cineva si daca acel cineva sa nu se supere daca afla desi eu nu vb de rau