| Meme10Meme a întrebat:

Dar cati regi sunt in Romania? Ca vad ca ba este abi, ba este Mocanu..Interlopii si manelistii ne conduc?=]]]

15 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Adevarati regi sunt cei care au condus Romania dupa Alecsandru Ioan Cuza.
Restul s-au autoproclamat!

| Meme10Meme explică (pentru Fatamuntilor):

Aia care se autoproclama sunt niste inculti.

| NotNamed a răspuns:

"REGI"... Nu e niciunul vreun rege. Doar in mintea lor este asa pentru a isi arata valoarea, puterea si averea. Intreba.i pe acesti "regi" ce studii au sa vedem daca mai sunt asa "valorosi". La cunostinte elementare de cultura generala dau toti corigentele la vara. Din pacate nici romanul nu e departe, a avut de la cine sa se inspire. De.asta zic, daca n.ar fi fost existenta aceasta specie spurcata de ciori negre noi am fi fost mult mai avansati. Am fi fost recunoscuti in Europa drept inventatori, destepti, nu hoti din cauza lor.

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

Niste interlopi infecti.E vina statului roman ca nu ii baga in puscarie. Un lucru bun pe vremea comunismului era ca nu existau interlopi, acum dupa revolutie au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Nu era rau daca erau deportati in Transnistria de catre Antonescu...

| NotNamed a răspuns (pentru Meme10Meme):

Astia se au mana in mana cu politia. Cand e vorba de bani multi, toti au de castigat. Democratia ii ajuta foarte mult sa faca ce vor. Daca acum aveam ca regim politic fascismul... nu mai misca nimeni un deget. Peste tot erau soldati iar cei care faceau actiuni de genul erau direct omorati si aruncati ca cainii in groapa de 2 metri.

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

De exemplu si in Italia pe vremea lui Mussolini nu mai exista deloc mafia siciliana. A fost abolita in acei 20 de ani de fascism.

| NotNamed a răspuns (pentru Meme10Meme):

Exact. De-asta am o parere buna in mare parte asupra fascismului. Doar uita.te la Germania Nazista si ce a facut Hitler inainte sa isi puna in aplicare dorintele expansioniste asupra unei tari infrante in Primul Razboiul Mondial cu o datorie ca daune de razboi de 6 mld de euro Frantei si Angliei si cu o criza economica tot de pe urma razboiului. Omul asta a facut extrem de multe pentru Germania. A creat mii de locuri de munca, a construit mii de sosele pentru mașini si a modernizat cat s-a putut tara. De.asta Germania era cea mai tehnologizata tara de pe atunci, si este si in prezent cea mai mare economie din Europa. Din pacate pentru ei, au luptat pe mai multe fronturi si asta le.a adus capitularea. Cand s.au aliat cu sovieticii prin pactul ribbentrop-molotov pentru invadarea si impartirea Poloniei, trebuiau sa colaboreze in continuare cu sovieticii pentru a invinge Francezii si Englezii. Dupa ce se intampla asta, putea Hitler sa atace si Sovieticii. Aproape ii invinsese, insa s.au bagat americanii, francezii (ce mai ramasese din ei) si englezii. Doar gandeste.te cat de evoluati eram acum fiind toata europa o tara vorbitoare de germana. Ne.am fi modernizat extrem de mult. Inginerii germani ar fi facut minuni. Bombele nucleare lansate in premiera la Hiroshima si Nagasaki sunt facute de ingineri germani care au fost rapiti din Germania Nazista pentru a scapa de sentinta cu moartea in favoarea muncii pentru americani.

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

Avea si Romania de castigat, am fi avut Basarabia si Transnistria si poate chiar Crimmea daca castiga Axa. Dar pentru asta trebuia ca acest ''rege'' inteligent sa nu dea lovitura de stat

| NotNamed a răspuns (pentru Meme10Meme):

Doar uita.te cat am avansat ca teritorii cand am luptat alaturi de germani pentru a infrange sovieticii. Depasisem cu mult transnistria iar acel teritoriu l.am fi folosit sa.l dam nemtilor in schimbul Transilvaniei care era la bozgori. Avand teritorii peste Transnistria, nazistii nu ne.ar mai fi dat Transilvania pentru ca ar fi spus ca uite ca am luat alte teritorii si pentru ca erau aliati si cu bozgorii. Asa l.am fi facut cadou nemților si astia ne dadeau Transilvania, mai ales ca mare parte din el erau si sunt vorbitori de romana, si ar fi inteles din propiul exemplu cum e sa fi o tara mica cu teritorii de drept peste hotare.

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

A fost greseala lui Hitler ca a luptat pe doua fronturi.

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

Eu zic ca daca castiga Germania razboiul putea sa dea alte teritorii Ungariei astfel incat sa primim acea parte a Transilvaniei inapoi. Si asa putea face si in cazul Cadrilaterului. Si ne alegeam cu teritorii imense. Ca de exemplu Transnistria i se cuvinea Romaniei.

| NotNamed a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da, dar daca noi luam din ce in ce mai multe teritorii cu cat avansam in inima uniunii sovietice, cu atat sansele sa avem Transilvania inapoi scadeau deoarece ungurii erau aliati cu germanii. Germania vazand cate teritorii avem, ar fi renuntat la ideea asta de a le lua Transilvania lor dand.o noua. Este o chestie de logica aici. Noi luam teritorii dar ungurii stateau in loc.
https://i.pinimg.com/......7ebf3a.png

| Meme10Meme explică (pentru NotNamed):

Eu zic ca noi puteam lua Transnistria si Crimeea si primeam inapoi Transilvania si Cadrilaterul si bulgarii si ungurii primeau alte bucati din alte teritorii cucerite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai confunda cocalar cu rege. Ce zici tu, sunt cocalari.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis asta in mod ironic=]]