| Meme10Meme a întrebat:

Dar cum au fost romanizati dacii liberi?

15 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Cusurile educative gratuite oferite de biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repet ce am spus despre perioada anterioara epocii medievale : Totul e in ceata, nimeni nu iti poate raspunde cu acuratete Istoria e scrisa bazata pe Presupuneri, In perioada aia putine natii cunosteau tehnica scrisului dacii nu se numareau printre ei.
Despre toata aria asta geografica exista extrem de putine mentiuni fiind in afara lumii civilizate.
In secolul 5-6 cand germanii revendica partial aceste teritorii nu mai pomenesc sa fi dat peste dRaci

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Eu am o teorie cum ca gotii ar fi fost inruditi cu getii ori chiarv erau geti. E o teorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Vrei sa spui ca Germanii se trag din Europa de Sud? Interesant tare

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Chiar s-au gasit doua manuscrise germane care ziceau de Decebal ca era regele gotilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ciudat deoarece Gotii sunt mentionati in toata europa fiind triburi germanice din sudul Scandinaviei, cutreierand europa ajungand pana in Africa de Nord, + Gotii au venit la peste 100 de ani de la moartea lui Decebal, Dar si mai ciudat ca exista manuscrisele alea tinand cont ca Dacii nu invatat tehnologia scrisului

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Am zis ca acele manuscrise au fost scrise de niste germani, nu de daci. Si gotii nu reprezentau toate triburile germanice, ca sa nu zici ca eu zic ca poporul german este un popor getic. Si geto-dacii se intindeau pana in Cehia de azi, deci e foarte plauzibil ca gotii sa fi fost geti. Pana si numele seamana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Uite aici Gaets https://en.wikipedia.org/wiki/Geats se aseamana si mai tare cu Getii nu? Pacat ca se refera la regiuni din peninsula Scandinavica.
Getii, Dacii Etc Mai bine sa folosim termenul cuprinzator : Tracii se intindeau din Polonia, Slovacia pana in Sudul Balcaniilor excluzand Statele Grecesti inclusiv pana in Asia Minor.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Stii ce e foarte amuzant? Ca un anume got [Iordanes] a scris o carte despre goti care se numea Getica. Si este considerata o eroare istorica. Desi un got a scris asta rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Scrie extrem de clar faza cu gotii si gaetica. Acu asemanarea de nume este altceva,
Dar clar Dacii nu erau Germani, Si Gotii nu erau Sud-Europeni. Asta nu se poate pune la indoieala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am mai spus : toata istoria anterioara epocii medievale medii, tarzii este in ceata, Se poate stabili o idee de ansamblu dar nu se poate intra in detalii fara a aduce presupuneri care pot fi usor interpretate dupa placul cititorului.
Din acest motiv ma amuza cei care descriu in detalii cum erau oamenii din regiunea x, y, z.
Goth, goetia - este pur germanic fara cea mai mica indoieala.
Dar de conversatie continua firul tau de evenimente : unde ai ajunge cu afirmatia ta despre Goths si Decebal m-ai facut curios, ce au facut in continuare?, cum afecteaza populatia de azi?

| SociopatuI a răspuns:

Prin sex.
Roman + dac + putin din greci + putin din unguri + putin din rusi + putin din sarbi + putin din tatari + putin din bulgari + putin din nemti + tigani + alte miniritati = Romania 2021
Si-au tras-o fiecare cu fiecare cum au putut.

| Meme10Meme explică (pentru SociopatuI):

Da,dar dacii liberi cum s-au romanizat? Ca doar erau liberi.

| SociopatuI a răspuns (pentru Meme10Meme):

Eee, cand muschiulosii aia romani au cucerit cat mai multe, s-au udat toate fetele dace si s-au lasat pe mana lor.

| Meme10Meme explică (pentru SociopatuI):

Aia din afara imperiului nu inteleg cum s-au romanizat.