| Crisis a întrebat:

Dati-mi niste argumente de ce sa cred in Dumnezeu.

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu pot sa iti dau dovezi pentru a crede in Dumnezeu... poti sa iti dau dovezi sa crezi in stiinta, dar nu in Dumnezeu!
credinta adevarata vine din adancul inimii, si nu iti trebuie dovezi pentru a o arata!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Blaise Pascal: „Dacă crezi în Dumnezeu, nu pierzi nimic, în schimb, dacă nu crezi în El, pierzi totul".
Nu omul gaseste adevarul, ci Adevarul il gaseste pe el!
Cine vrea cu adevarat sa il cunoasca pe Dumnezeu, va reusi asta, fara sa fie nevoie ca cineva sa-i demonstreze existenta... Dumnezeu este in noi si cu noi mereu...Trebuie numai sa il chemam si cu siguranta ne raspunde!
Te rog, citeste acest articol. Puteam sa fac copy/paste, dar este mai bine sa citesti articolul original:http://www.despreisus.ro/Articles/ViewOne.aspx?ArticleId=27

| Crisis explică:

@diki2000, nu stiu ce sa zic... da, cred. Inca cred. Oricum, argumentele tale si ale lu' chocollate01 n-au nicio treaba...

| Crisis explică:

Satan, mai degraba de frica...

| Crisis explică:

@Borgir, contra stiu si eu destule.

| Borgir a răspuns:

Te-ai lovit la cap? Mai bine ceri contra1laughing

| RainUmbrella a răspuns:

Pai fiindca exista dovezi ca a existat!
A facut multe minuni!
Exista biserici unde oamenii i se inchina!
Doamnele de religie numai despre el ne invata!
Tu nu crezi in Dumnezeu?

| Arianaaa33 a răspuns:

Pai nu-ti trebuie argumente ca a crezi in Dumnezeu! Ideea e sa crezi.EL a creat lumea.te-a creat pe tine, si in ultimul rand. cred ca ai vazut ca, atunci cand ti-a fost greu.te-a ajutat happy

| Madu_9838 a răspuns:

Daca nu exista si crezi in el nu pierzi nimic. Daca exista si nu crezi in el pierzi totul.
Cred ca e un argument destul de bun. happy

| Ancamitumihaela a răspuns:

Dumnezeu la inceput a creat cerul si pamantul, omul din tarina pamantului si animalele. Noi suntem creatura mainilor lui Dumnezeu. Daca nu exista El noi nu am mai fii in viata, si nimic nu ar mai fii in viata, pamantul ar fi gol. si fara Dumnezeu viata nu exista. Dumnezeu ne suflarea in fiecare zii, este pretutindeni si Atotpurtenicul care a dat tot cei mai buni pe lumea acesta, adica a dat pe singurul Fiu Isus Hristos ca rascumparate pentru pacatele noastre ca noi sa fim izbaviti de pedeapsa iadului. Isus a murit pe cruce la Golgota pentru tine ca tu sa fii mantuit si te iubeste atat de mult incat si-a dat viata pentru tine si vrea sa-ti petreci vesnicia cu El in RAI. Este sris in biblie,, in ioan 3-16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. Isus vrea sa-ti fie domn si Mantuitor in viata ta pentru ca te iubeste.