| Joker3134 a întrebat:

De cand e democratie in tari moderne precum Japonia? Anglia? Finlanda?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Marea Britanie si Japonia sunt monarhii constitutionale, democatia a venit oarecum treptat, nu a fost o revolutie ca la noi in care regimul s-a schimbat complet dintr-o data.

Finlanda e o republica prezidentiala din 1919.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Nu chiar. Sistemul de învățământ nou a făcut parte din planul de recuperare / dezvoltare economică de prin ~1970

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Asta poți să îi întrebi pe finlandezi / japonezi. Habar nu am.

| Michaeel a răspuns:

Democratie? Aia nu a fost niciodata, mai ales in Anglia si Japonia.