| caietulstudentesc a întrebat:

De cate ori dau peste o rețetă vegana pe internet e plina de zahar si uleiuri. Până la urmă a fi vegan este despre sănătate sau despre drepturile animalelor?

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

In egală măsură as zice. Cumva exagerează beneficiile aduse sănătăți pentru a limita sacrificarea animalelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, ciudat. Eu am o alimentație vegana și nu prea am dat de multe retete care sa fie pline de zahăr și uleiuri. Din contra thinking Dacă cauți ceva pentru veganism, încearcă niște rețete de post. Sau caută rețete și de prin afara. De exemplu tipa de la Pick Up Limes are tot felul de rețete vegane interesante și sănătoase. Cred ca veganismul este în mare parte despre drepturile animalelor, dar dacă este și despre sănătate sau nu, asta depinde mult de la o persoana la alta. Depinde mult de obiceiurile alimentare pe care le ai, de felul în care gătești, etc. La fel ca și în cazul unei alimentații normale, fără restricții.

| Momentan a răspuns:

Primul search relevă că veganul respinge ideea că animalul este de mâncare.
Poți înlocui zahărul cu alt produs.

| SimplyBlue a răspuns:

Veganii se isterizează de cate ori văd o haină de blană sau o încălțăminte de piele, așa că nu e greu să îți dai seama că problema lor sunt animalele și că sănătatea vine după ele.