| AlexDorinel a întrebat:

De ce adolescenții din ziua de azi sunt asa prosti?
Nu generalizez dar rata de prostie e mult mai mare fata de 2005, printre cei mai buni ani ai României.

Se fumeaza din ce în ce mai mult, se droghează, beau (asta cu băutu n ar fi o mare problema)

Aia din 2005 se jucau pe afara non stop cu mingea cu mai știu eu ce, astea din ziua de azi ori la calculator toata ziua, ori la țigări afara...

Chiar asa s-a ajuns în România?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Asta cred și eu. Vocabularul lor e simplist, la fel și gândirea. Sunt doar copii, dar dacă intri pe site-uri pe unde frecventează o să observi ce ți-am spus. Nu zic că toți sunt la fel. Dar ce să te aștepți de la niște copii care ascultă trap românesc cu mesaje care sunt de teapa vocabularului lor? Ei de acolo învață lucruri, nu de la școală (nu că școala ar face treabă prea bună în acest sens - mai mult îi încurajează învățându-i lucruri de dragul de a îi învăța și scăzând nivelul examenelor la rangul de teste pentru copii cu nevoi speciale). Nu e doar în România chestia asta.
Nici pe vremea mea nu era mult mai bine. Însă nivelul era un pic mai ridicat. Totuși pe internet era moda prescurtărilor. Măcar ăștia scriu puțin mai bine. Nici comportamentele nu sunt mai rele ca cele de pe vremea mea. După comunism erau destui care fumau și se drogau oricum de mici. Nu cred că asta e principala problemă. Problema e că de când cu tehnologia, ei nu o folosesc în mod educativ aproape deloc. Mai mult ca să acceseze exemple proaste care devin idoli în ochii lor. Fiecare generație cu minusurile ei... Fără un regim strict (totalitarist) e greu să obții generații incredibile. Având libertate sporită, tehnologie și atâta distragere, mai învață doar cine e chiar interesat. Și să fim realiști, oamenii sunt interesați în mare să ducă o viață ușoară, conform a ceea ce pot. Dacă nu sunt pasionați și nu pot (decât prin multă muncă) atunci e clar că nu vor fi interesați să devină nu știu ce culți. Oamenii în general sunt superficiali. Vezi audiențele de la TV (la care se uită în special ăia mari). Dacă oamenii au posibilitatea să nu facă prea mult efort intelectual și să fie lenești, în mare vor fi. E natural. Nu sunt ei cei de blamat. Așa sunt oamenii.

| Darkmagic a răspuns:

Nu am timp sa iti scriu un roman, dar vei intelege doua cauze principale:
Cand primesti tone de informatie cu internetul, nefiltrata de autoritatea unui ins priceput in domeniu, a unui profesor, si neexistand constrangerea unor note, te crezi destept, nefiind.
Cand primesti sex, fara sa-ti intrebuintezi creierul, sex datorat bemweului...nu mai ai nevoie sa cuceresti o fata arzand si neuronul.
Iata numai doua aspecte, ale unor nevoi primare.
Sunt prostovani, pentru ca nu mai au nevoie sa fie destepti. big grin

| NotNamed a răspuns:

Din cauza internetului si a mass-mediei. Toti sunt concentrați pe aspectul fizic si cum sunt vazuti in societate. La 14-15 ani nu incearca sa descopere lumea adevarata, sa invete sa se comporte in societate, sa poata purta o discutie si sa se inteleaga cu orice categorie de oameni, sa invete cultura generala si in ultimul rand sa.si descopere pasiunile si sa îsi formeze o idee de viitor. La varsta lor pur si simplu nu le pasa cunoașterea. Au in cap doar fite, trai pe repede 'nainte, viata amoroasa/sexuala si cum sunt vazuti in societate, ma repet. La asta contribuie si mass-media care este o minciuna in carne si oase. Sunt prezentate fel si fel de stiri mincinoase si conspirationiste pentru a atrage atentia consumatorului și a castiga banul iar asta contribuie masiv la prostirea omului intr.un mod drastic.