| brokxy a întrebat:

De ce am senzatia uneori ca toata lumea pe care o cunosc ma uraste? Sau toata lumea pe care o intalnesc nu ma place. Exemple : O matusa a unei prietene.Mi-a zis fata ca matusa ei i-a zis ca nu ii place de mine. Dupa prima intalnire. Familia prietenului meu nu vrea sa vorbeasca cu mine.Nici add pe Facebook nimic. Matusile si verisorii mei imi dau block pe Facebook si ma ignora.
Sunt o persoana oribila? sad ( Si nu le-am facut nimic jur! Nu am zis nimic sa ii jignesc pe nici unul. M-am comportat normal!

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Traim intr o societate foarte uracioasa,romani sunt foarte uraciosi,barfitori,tradatori,tarfe cu o mie de fete,nu toti desigur ca o dam in nebunie totala,dar multi asa sunt,probabil e de vina comunismul,lipsa educatiei,tiganirea romanilor sau prostia sau lipsa auto controlului,romani sunt fiinte mai emotionale,care cauta explicati supranaturale,iti folosesc mai mult partea primitiva a creierului cea emotionala, nu gandesc inainte de a vorbi, sunt multe de vorbit, vad cu uimire cum de la generatia in varsta nu am ce invata decat rautate si barfe, cred ca viitoarele generati vor schimba ceva

| RAY a răspuns:

Asta daca nu suferi de borderline, daca ai acele simptome te rog sa imi scrii

https://www.vice.com/......erline-227

| 1231242 a răspuns:

Da, esti o persoana oribilă.

| eckblume a răspuns:

Cand spui ca "toata lumea ma uraste" inseamna ca ai o gandire disfunctionala. Aceste ganduri disfunctionale/irationale ne pun piedici in desfasurarea activitatilor de zi cu zi. Cineva sigur tine la tine, insa din cauza altora poate nu iti dai seama. Nu iti spun cu rautate, dar un psiholog clinician te-ar ajuta sa depasesti anxietatea (am citit intrebarea cu permisul) si gandirea negativa. De cand sunt pe site am vazut o multi adolescenti care au probleme asemanatoare cu ale tale. Sunt sigura ca iti vei ridica incredere in tine si vei gandi pozitiv. Comunica si cere argumente: De ce nu ma placi? De ce nu ma suporti?
Incearca sa cunosti motivele pentru care altii nu te accepta. Asa nu vei mai ramane nelamurita.
Fa-ti un program cu activitati. Daca dai la facultate vei avea ocazia sa cunosti noi persoane. Inscrie-te la voluntariat. Oferi ajutor si inveti cum e sa fii intr-o echipa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eckblume):

NOPE. Dggsgs-Dupa raspunsul tau trag concluzia ca ai trait intr-o lume perfecta. Nu stii senzatia -cand esti Considerat- vinovatul universal, tratata ca un"nimeni",/ ignorat de cei "apropiati" tie.
Cea mai buna solutie e sa le raspunzi cu acelasi moneda :cu acelasi disrespect, ignoranta
U hate / I hate.

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e adevarat ca nu am patit asa ceva, dar stiu cazuri reale. Iti recomand sa citesti despre terapia cognitiv-comportamentala - modelul ABC daca nu stii deja despre asta. De obicei oamenii care au parte de aceasta terapie au o gandire catastrofala (asta cu "nimeni nu", "sunt groaznic in tot ce fac") si se pune accent pe restructurarea cognitiva. Si da, ignoranta e o arma utila. E ingrijorator faptul ca altii pot distruge psihic o persoana doar prin vorbe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eckblume):

Poti sa citesti la nesfarsit orice studiu, carte etc. Probleme de genu nu se rezolva prin teorie, ci prin Practica, prin interactiune Ar trebui infiintate terapii de grup cu sau fara psiholog, locuri unde persoane care considera ca au diverse probleme:In situatia de fata :ca toti o urasc/anxietate sociala Sa vorbeasca deschis, sa-si impartaseasca probleme, Asta ar ajuta!
Si eu ma aflu fix in acelasi situatie: anxietate sociala.Insa eu inghit (cat mai pot) si merg mai departe.

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.romednet.com/pagini.php?id=19&limba=ro Focus-grupul se poate face fara psiholog, dar acum nu stiu unde se organizeaza. Eu am participat cu ajutorul facultatii. Tema era tot anxietatea si m-a ajutat intr-un fel. Acolo poti sa nu te cunosti, ai dreptul la libera exprimare si tema e de interes comun.

| brokxy explică (pentru eckblume):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru eckblume):

Nu la asa ceva m-am gandit.
Nu atat de official., ceva mai anonim. Ca doar nu spui la toti problemele tale.

| eckblume a răspuns (pentru brokxy):

Pentru nimic...

Răspuns utilizator avertizat
| FruttiFresh300 a răspuns:

N-au cum sa îți zică oamenii de aici dacă ești o persoana oribilă laughing

| qwertpro a răspuns:

Salut,fiecare om e diferit,nu exista oameni identici,fiecare e special in felul sau,la fel si tu. Oricat de buni nu am fi,mereu se vor gasi persoane care pur si simplu nu ne vor suporta sau care ne vor critica din simplul motiv ca nu suntem ca ele,ceea ce e si absolut normal caci nu putem fi pe placul tuturor,si nici nu trebuie,de altfel cu ce am fi speciali in lumea asta? Faptul ca ei nu te plac nu inseamna ca esti o persoana oribila,important e ca tu sa te iubesti pe tine insuti. Poate comiti anumite greseli in timpul comunicarii, poate esti mult prea deschisa si spui anumite lucruri care ar fi mai bine sa le tii doar pentru tine, sincer nu pot sa spun de ce ei nu te suporta, dar incearca sa te gandesti la ultimele voastre conversatii, analizeaza tot ce ai facut si da-ti seama ce anume nu a mers cum trebuie.La prima vedere e si evident ca multora nu le va placea de tine caci increderea trebuie capatata cu timpul, iar pe om il cunosti in mult timp, poate grabesti prea mult lucrurile si acest lucru îi deranjeaza pe altii.Nu te descuraja doar din cauza ca unor oameni nu le place de tine, sunt sigur ca ai persoane apropiate care te iubesc pentru ceea ce esti, nu le vei putea fi pe plac tuturor.Ai putea cere opinia celor din jur pentru a vedea ce defecte au gasit ei la tine, dar intreaba doar persoanele apropiate care stii ca vor fi sincere, si ai putea de asemenea sa consulti un psiholog sau psihoterapeut care te va ajuta sa gasesti problema.