| anonim_4396 a întrebat:

De ce aproape întotdeauna când unei persoane îi este rușine de o altă persoană cu care stă de vorbă (interlocutor), evită să privească acea persoană în ochi?
De ce evită tocmai contactul vizual?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Se spune că ochii sunt oglinda sufletului.

Gândește-te la următoarele situații : persoana place interlocutorul (se va simți stânjenit/ă ), persoana vrea să ascundă ceva de interlocutorul său (se va simți ...descoperit/ă - e greu să privești un om în ochi când minți ), interlocutorul are o personalitate puternica /vulcanică (persoana se va simți intimidată)

3 răspunsuri:
| paraciosul a răspuns:

Ce altceva sa evite?

| Superior a răspuns:

Si eu ma intreb asta uneori, desi incerc sa nu o fac, o fac datorita unei dureri care incepe sa ma apese pe ochi. Habar n-am, nu avem control deplin asupra propriului corp.

| Den1sa a răspuns:

Se simte intimidata