| YesViRginia a întrebat:

Cel ce evita contactul vizual,cel ce nu priveste in ochi si adesea prefera sa intoarca capul sau sa priveasca in gol,este un om bun sau rau? Este un suflet pacatos sau fara de pacat? Adesea aud oameni vorbind despre cei ce nu privesc in ochi,ca ar fi parsivi,blestemati, ca deoache sau chiar au pe diavol in ei. Exista totusi si o alta explicatie? Tu ce parere ai?! Ofer funda!

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai gresit realitatea.

| danay72 a răspuns:

Nu sunt blestemati, inca ma mir ca in secolul 21 oamenii mai cred acest lucru.Nu poti caracteriza un om dupa o privire.De exemplu, unii sunt atat de timizi, incat nu se uita in ochii cuiva cand vorbesc cu ei. Faptele arata intr-adevar cine e.

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt oameni timizi, mare branza.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unul poate e mai rusinos si nu poate sustine privirea interlocutorului, altii sunt obisnuiti cu bataia etc

| Danzell a răspuns:

DA exista o explicatie. mediul in care a crescut.
Ma enerveaza la culme cacaturile de genul asta, in care se pun etichete pe oricine credeti voi ca nu e normal dupa standardele voastre...
cunoaste omul si poate nu e parsiv poate e doar retras, cunoaste persoana mai intai si dupa pune eticheta, nu categoriei de om ci persoanei respective.
>sad

| Jardelin a răspuns:

Și oamenii care te privesc în ochi, mint! Aia sint profesioniștii! Ceilalți care nu prea știu să minta fac unele gesturi discrete care ii trădează.

Pe de alta parte, nu toți oamenii care se uita într-o parte și nu pot privi direct în ochi, mint! Exista persoane mai timide, sau unele care au anumite complexe și pot privi pe cineva drept în fata. Pe aceste persoane e pacat sa le cataloghezi din start ca fiind nesincere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Subscriu.
Mereu apare cate o afirmatie populara pe net pseudo-stiintifica, si cand pare credibila o preia toata mediocritatea.

~ Eu nu ma uit in ochii oamenilor nici cand vorbim ceva trivial uneori, nu-i o regula oricum, dar de obicei admir privelistea si atentia tot catre om ramane.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Asta ar putea fi un indiciu a lipsei de încredere de sine, a unui respect de sine scăzut sau a faptului că nu este sincer cu ceilalţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez in vanzari unde este esential sa stii cu cine ai de-a face.
Erorile costa.
In general cine nu ma priveste in ochi are ceva de ascuns.
Ma bazez pe intuitie 99% si restul pe ratiune la selectia clientului.
Pana acum totul este sub control.
Teparii au un nivel spiritual mai scazut si ii recunosti usor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, eu nu fur si nu as fura vreodata, dar nu ma uit in ochii cuiva decat daca trebuie, si atunci putin, apoi revin, si tot asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca-ti surprind privirea este de ajuns.
Nu trebuie sa ne analizam retina reciproc.
Cei care te privesc in ochi cu insistenta sunt deranjanti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care evita contactul vizual o poate face din 2 motive: te minte sau e o fire timida, in acest caz el se adapteaza mai greu la discutii cu oamenii "noi", pe cand daca te minte e usor sa-l depistezi daca persoana in cauza este extravertita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit si la faptul ca ar putea fi pur si simplu o persoana timida?
Tu daca te uiti intr-o parte sau esti agitata in preajma unei persoane inseamna ca esti posedata?
Nu mai judecati dupa asemenea criterii PROSTESTI oamenii!-suntem in secolul 21 in in secolul 2 sau 3!
Acuma ce-ar fi sa-ti spun ca esti ***** pentru ca in poza de pe TPU (daca e a ta) ai breton? Stiai ca oamenii de acum 200 de ani(si din ziua de azi) mai au acest concept aiurit?
Nu te lua dupa vorbe aiurite si aruncate la intamplare-sper ca nu esti chiar asa naiva!

| BlackSulphur a răspuns:

"Adesea aud oameni vorbind despre cei ce nu privesc in ochi, ca ar fi parsivi, blestemati, ca deoache sau chiar au pe diavol in ei."

Se pare ca iar au evadat oamenii de la 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

laughing

| DarkAndDreary a răspuns:

De obicei cand o persoana evita contactul vizual inseamna ca minte.