| Otilikaa a întrebat:

De ce atunci cind minti toti te cred, iar cind spui adevaru nimeni nu te crede?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu e o regulă, dar, într-adevăr, se întâmplă des.

De ce? Pentru că oamenii preferă să creadă doar ceea vor, ce le convine și pentru că tind să treacă informația primită prin propriul său filtru - fel de a fi.
Din această cauză de multe ori adevărul este perceput ca o minciună și invers.
Doar cei cu o judecată dreaptă știu să le discearnă.

6 răspunsuri:
| KittyKa a răspuns:

Ori fiindca nu vor sa creada crudul adevar. Ori fiindca nu te cred pentru ca i-ai mintit de prea multe ori si te cred un mincinos ( vorbesc in general, nu de tine ) happy.

| AtateaConditii a răspuns:

Pentru ca adevarul doare si e greu de crezut.

| Nemesis2012 a răspuns:

Pt ca atunci cand minti oamenii sunt buni si generosi si te cred, iar cand si-au dat seama de caracterul tau nu te mai cred nici macar cand spui adevarul. Si plus ca daca esti bun minciuna iese la iveala in ochi dai :O

| midnight00 a răspuns:

Poate ca minciunile sunt mult mai credibile sau interesante decat adevarul... Sau poate ca ai minciuni mai pertinente decat adevarul si cei din jur sunt obisnuiti cu miniunile. asa zic eu happy no offence happy