| BeLLa_8336 a întrebat:

Va rog, am nevoie ca un text sa fie tradus din romana in franceza, dar corect, nu cu translatorul.Va rog sunt dispusa sa dau la acea persoana fundita 2 luni la rand, o sa va intrebati cum fac asta simplu pun un post pe numele meu, in fiecare zi iar acea persoana imi raspunde si ii dau funda...PROMIT...e ffff important. DAR NU CU TRANSLATOR, pls:

Daca ar fi ca o data sa ne analizam pe noi insine, dar cu deplina sinceritate am observa ca suntem naivi si superficiali, cascam intr-un mod trist spre capriciile noastre si avem impresia ca clipele nu sunt importante si avem tot timpul in lume. Scoala pentru unii ni-se pare un mod destul de neplacut de a-si pierde timpul si in viziunea noastra creeaza doar neplaceri. Atunci cand e vorba de distractia noastra, de prietenii nostri totul se schimba. Dintr-o stare de melancolie absoluta intram intr-un extaz absolut, si devenim primitori oricarei idei destul de nebunesti, daca aceasta ne va creea amuzament.Suntem egoisiti deoarece vedem doar ceea ce in fata ochilor nostri, iar ceea ce se afla In jurul nostru nu este decat o caracteristica a vietii noastre placute, dar care noi nu o pretuim!
Pana la urma in lume toti copii suntem diferiti.Culoarea pielii e diferita, gandirea e diferita, felul nostru de a fi e diferit, etnia e diferita insa pana la urma toti avem ceva in comun suntem OAMENI si asta ne face ceea ce suntem.
Atunci cand ne privim prietenii stim ca sunt cei in care avem incredere, traim alaturi de ei o viata armonioasa si nu ne-am gandi sa-i inlocuim. Dar daca am primi in reteaua noastra de prietenie si alti copii? Copii care nu sunt ca noi in totalitate, poate putin mai timidizi.Copii ce iubesc, ce cred, ce sufera, ce spera ca noi. Oare ce ne-ar opri sa fim mai primitori, poate e teama de necunoscut. Poate dorim a ne apara teritoriul sau poate ne frica sa acceptam ca nimeni nu e perfect…
Mai ales la scoala, pe frangia lunga a increderii si a relatiilor de prietenie ar merita sa primim pe altii.Nu ar fi frumos ca inima noastra sa se deschida si fata de alti copi? Care poate spre deosebire de noi au uneori dezabilitati, trecand in viata prin mult mai multe necazuri ca noi.Copii din intreaga lume, copii totali diferiti. Ce conteaza ce defecte au, ce conteaza de unde vin daca in spatele infatisarii lor se ascunde un suflet si un character minunat? Ei nu merita sa le dam o mana de ajutor?
Pentru acesti copii diferiti nu merita ca sarma noastra argintata a prieteniei sa se lungeasca pentru a fi impodobita cu globuri noi pure de cristal? Nu ar fi frumos ca corul format de noi, corul vietii sa primeasca noi membrii?
E cert ca noi suntem complicii necazurilor din viata noastra, sentimentului de egoism ce ne domina facandu-ne sa fim mai rai si poate facunde-ne sa uitam ce inseamna sa traiesti, si sa pretuiesti clipele. Daca am fi mai deschisi fata de altii, fata de ce-i din jurul nostru, fata de cei care sunt la fel ca noi, insa au nevoie de ceea ce noi nu stim sa pretuim, nu ar fi viata mai simpla? Fiindca am invata de la ei...
Deci sa nu oferim putina solidaritate si celor care nu o duc asa de bine ca noi, celor diferiti ca noi, dar care nu se plang.Ar trebui sa schimbam ceva in viata noastra, sa fim mai buni, fiindca in fata lui Dumnezeu toti suntem la fel!

1 răspuns:
| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Si je n'avais cu'une fois que nous nous regardons, mais en toute sincérité, je vois que nous sommes naïfs et superficiels, le bâillement d'une façon triste de nos caprices et les moments que nous jugeons important et nous avons tout le temps dans le monde. L'école pour certains d'entre nous, il semble un temps assez mauvais de perdre notre vision et créer des problèmes seulement. Quand il s'agit de notre plaisir, notre tout schimba. Dintr amis, il a absolument absolue mélancolie dans une extase, et se félicitant des idées deviennent assez fou, si cela va créer egoisiti amuzament.Suntem parce que nous ne voyons que Comme devant nos yeux et ce que nous entourent est simplement une caractéristique agréable de notre vie, mais nous ne chérissons!

Éventuellement, tous les enfants dans le monde, nous la peau diferiti.Culoarea est différente, la pensée est différente, notre façon d'être est différent, l'origine ethnique est différente mais finalement nous avons tous quelque chose en commun sont les gens et qui nous fait qui nous sommes.

Lorsque nous examinons sont les amis que nous savons que nous avons confiance, nous vivons une vie harmonieuse avec eux et nous ne pensions pas cu'elle remplace. Mais si nous obtenons notre réseau d'amitié et d'autres enfants? Les enfants qui ne sont pas comme nous tous, peut-être un peu timidizi.Copii qui aiment, qui croient que la souffrance, ils espèrent nous cesserions d'être ones.We plus accueillant, peut-être peur de territoire necunoscut. Poate nous pouvons nous défendre d'accepter que nous craignons personne n'est parfait...

Surtout à l'école, la longue pause de relations de confiance et convivial mérite de recevoir la altii.Nu serait bien d'ouvrir nos cœurs et à d'autres enfants? Comment contrairement à nous, peut parfois avoir des handicapés, en passant la vie par de nombreux troubles plus que noi.Copii à travers le monde les enfants de matières totales en diferiti.Ce ce que leurs facutes, ce qui importe d'où ils viennent si leur apparence se cache derrière une âme et un grand personnage? Ils ne méritent pas leur donner une un coup de main?

Pour ces enfants ne méritent rien de différent que notre fil d'argent pour prolonger l'amitié d'être agrémenté de pure globes de cristal en Novembre ça ne serait pas bien si nous avons formé la chorale, la chorale, les nouveaux membres reçoivent la vie?

Il est certain que nous sommes complices des troubles dans nos vies, un sens de l'égoïsme qui nous domine en nous faisant d'être mauvais et peut facunde nous faire oublier ce que cela signifie de vivre, et je chéris clipele. Daca être plus ouverts aux autres par rapport à ce qui nous entoure, à ceux qui sont comme nous, mais ils ont besoin ce que nous ne nous apprécions, la vie ne serait pas plus simple? Parce que nous apprenons d'eux...

Donc, ne pas donner un peu de solidarité et de ceux qui ne font pas si bien que nous, les différentes nouvelles, mais plang.Ar pas à changer quelque chose dans nos vies pour être le meilleur, parce que devant Dieu nous sommes tous juste!