| VasileRapidistu13 a întrebat:

De ce aveți ciuda pe băieții de bani gata? Eu și cer n am că sunt bine nu toți dar multi sunt slabi la țeasta, nu te ajuta doar banii, eu am invidie pe care după ce că le au dat părinții bani i au și învață să se descurce și o ard in figuri

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Cum de ce au unii ciuda pe baietii de bani gata, nu e clar? Ca au cam tot ce vor pe lumea asta, au tot confortul. Si altii muncesc de dim pana seara pe nimic de n-au timp de viata lor, si nici prea multe nu pupa in viata. Chiar si aia cu cap, chiar daca au sal mai mare, tot nu pupa ce pupa aia de bani gata, si nici timpul liber.
Si daca-s slabi la cap ce? Banu sa fie, capu...nu da nimeni doi bani pe cap la o adica.

Ce crezi, ca majoritatea oamenilor is tari in cap? Multi nu-s, uite ce fac in timpul liber, si ai sa vezi. Ca stii cum e, un inteligent are si preocuperi inteligente, si interese.
Deci poate fi slab in cap si fara bani.

Ca daca era lumea tare in cap, tara asta era foarte sus, ca stiau ce sa ceara, stiau ce trebuie facut sa fie bine.
Deci majoritatea-s slabi la buzunar si la cap, asa ca..macar bani sa aiba.

Ca o ard in figuri aia de bani gata, e treaba de caracter prost, e altceva.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Nu mă interesează caracterul lor, da, nu zic că o duc rău, numai că aia daca au o problema in viața nu au habar s o rezolve, și ei pot intra in anxietate, sigur șansele sunt mult mai mici pentru că băieții au bani și pot face activități plăcute dar au și ei șanse și atunci ce fac? Că ei sunt slabi la capitolul creier și suferință, poate să le moara cineva drag etc.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Și plus de asta și ei pot sa ajungă la boli fizice

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Nu știu cât de bine ar știi să gestioneze o anxietate sau depresie daca le moare cineva drag sau daca li se întâmplă ceva rău și oricum ai bani ai bani dar la moment dat ramai fara scop în viață, ai zilnic tot ce dorești, dar inca o data repet ei oricum o duc bine dar cine o duce mai bine un copil de bani gata sau unul de bani gata cu IQ bun încredere buna și poate chiar și un autocontrol bun?

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Si aia fara bani ce fac daca au probleme in viata si nu stiu sa o rezolve? Asa ca aia cu bani au avantaj, afla ei cum sa rezolve, stai tu linistit, au pe cine sa intrebe.
De unde stii ca sunt slabi la capitolul creier si suferinta? Ii cam subestimezi pe cei cu bani. Sunt si ei oameni ca si cei fara bani.
Unu e asa, altul invers.

Daca nu au predispozitie la boli psihice nu intra in nici o anxietate cum nu intra nici ala fara bani.
Si daca intra in anxietate, au medici buni, sunt tratati mult mai bine medical, daca se interneaza au parte de o internare foarte buna, deci oricum le va fi bine.
Si daca le moare cineva drag, ala fara bani nu sufera? Sufera si ala cu bani, si ala fara, dar trec ambii peste.

Se zice de medicina psihiatrica ca daca in 6 luni nu treci peste un deces, ai depresie.

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pai prosti pot fi si cei fara bani, nu stiu de ce ii pui pe cei cu bani sub ceilalalti! Aceleasi tampenii pot face si cei fara bani, se apuca de bautura ieftina dar nociva, etc.
Normal ca si ala cu bani se poate droga, nu analizeaza, si asa mai departe.

Si prosti sunt gramezi si cu si fara bani.
Multi nu inteleg mai nimic din viata, mai ales pe axa relatii.
Mai ales aia "dar aia/ala ce are si eu n-am?", in caz ca place pe cineva si ala place pe altcineva.
Nu se prinde ca nu are figura aluia pe care-l place! Ca aia face diferenta, din doi frumosi, poate sa te atraga figura unuia doar, aia sa fie genul tau.
Chiar daca are acelasi caracter si aceiasi inteligenta, corp.

Normal ca si aia cu bani pot ajunge la boli fizice, dar oricum vor fi tratati mai bine decat ceilalti in acest caz.
Asa ca...sunt mereu avantajati orice ar fi, fata de cei fara multi bani.

Si de unde stii tu ca aia cu bani nu fac fata la o situatie grea?!

Pana si sa moara, aia bogatii mor cum vor ei! Au acces la substanta letala cand vor daca au o problema grava iremediabila, ala fara bani nici sa moara ok nu poate.
Asa ca...pana si aici, aia cu bani isi avantajati mult.
Mai ales daca este cineva f influent, ce legalitate, se duce direct la fabrica, la patronul fabricii si zice "bei colegu, vreau si eu subst aia pe care tu o fabrici printre altele, baga si mie..., uite aci, te motivez si pe tine cu ceva.".
Ii zice colegu ca e mare mahar ca si el.

Pe cand fraieru de rand se loveste de lege, de retete, de kaka maka.

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ala cu bani f multi, o duc bine oricum, si ala cu IQ mic, si ala cu IQ mare.
Si ambii au incredere buna in ei, ca au putere cum am zis, influenta, totul la picioare, au controlul, repet, daca-s sanatosi psihologic si psihiatric.

Sigur ca daca alalalt nu are autocontrol bun, o duce mai rau ca celalalt, dar zic iar, si aia cu bani intampina aceleasi problema.

Nu stiu de ce pare ca zici ca aia fara bani nu ar intampina problemele celorlalti.

Iar ala cu IQ mic, apeleaza la altii sa le rezolve problemele, ala cu IQ mare si le rez singur, dar e tot una in final.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Pai da deci că să înțelegeți oamenii de bani gata o duc mult mai bine că omul de rand dar și ei au probleme în viața ca fiecare pai sunt obișnuiți numai cu lapte și miere și dacă dau de vreo problema e greu pentru ei dar oricum o duc bine fata de noi

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Si aia cu bani pot să aibă IQ mic ai probleme mai multe mai ales că nu au bani sa apeleze la specialiști

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Acum na nivelul lor de fericire e și mare rău că vin banii ușor dar dacă banii ar veni gen muncești 12 ore a 6 zile mai aduc banii fericirea? La oamenii de bani gata hai că mai aduc că vin banii ușor

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Dar la o depresie cu ce sunt avantajați aia cu bani? Da că pot să aibă activități plăcute dar atât

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pai daca o duc mai bine ca noi, atata conteaza, nu conteaza ca la o problema nu stiu ce fac intr-o situatie mai nasoala, dar am zis, ca si ala fara bani mai greu se descurca intr-o situatie nasoala, deci si aici au avantaj.

Pai normal ca niv lor de fericire e mai mare, si atunci de ce ii cainezi atata?
Tocmai ca ei au bani de sus, nu trebuie sa lucre atata pentru ei.
Au si bani si timp liber.

Aia cu depresie tot sunt avantajati aia cu bani, pentru ca au acces la doctori cei mai buni, medicii aia isi dau interesu mai bine, au parte de trat mai bune.
Uite, Esketamina, e un trat super pentru depresie si la unii merge cand celelalte trat nu merg.
E 4000 de euro lunar si la noi! Uite eu nu mi-am permis sa incerc.
Deci nu e clar?
Si la farmacie mi s-a zis ca au pe unu care isi permite si ia acest tratament, tot asa, nu-i mergea nimic altceva, si omu ala si-a luat viata inapoi, are cam 65 ani.

Deci te amagesti rau ca nu au avantaje daca au depresie, asta e un ex concret.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Pai da Man, mda m-am mai luminat tot o duc bine băieții dar vreau sa zic că aia care pe langa că au bani au și o educație foarte buna adică le merge bine ai mintea sunt motivați etc aia sunt cei mai reușiți în viața

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Ce e Esketamina? Nu am auzit dar după poate să revină depresia bine că baga iar tratamentul ăla

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Normal ca aia educati si cu minte sunt mai reusiti in viata, chiar si aia cu bani, ca pot face bani mai departe.

Esketamina e un antidepresiv.
Pai depresia poate reveni dupa orice tratament, sunt doua categorii de oameni, prima care dupa un timp mai indelungat de tratament scapa de depresie si anxietate, si nu mai revine, bine, sa aiba si un mediu bun.
Dar si oameni care trebuie sa ia trat toata viata.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Esketamina pai și așa scump? Pai și după cât timp te simți bine? Nu e bătut în cuie dar dacă poate dura ani tot e greu laughing, adică așa și cu terapie poate rezolvi.numai că depui efort dar că durata daca durează tot atât tot e greu și pentru băieții cu bani.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Mda chiar ăștia de bani gata au ai timp liber aia care învață degeaba iau 3000 de euro că nu au timp liber deci na same ***

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Pai si esketamina are efecte averse? dar na e bun daca vindeca, au folosit multi oameni cu bani?

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pai uite ca asa scump este! Nu dureaza ani, in maxim 3-4 sapt ai efectul, asta daca merge la tine asta, poate sa nu mearga ca oricare altul.
Cu terapie daca...e de tratat si nu tratezi, se va agrava boala.
Esketamina are si aia ceva efecte adverse dar orice medicament are.

Daca multi oameni cu bani nu au raspuns la trat clasice, precis l-a testat si pe asta, dar nu stiu ce si cum, n-am date despre.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Daca multi oameni cu bani au apelat la medicamente inseamna ca nu sunt chiar asa rele pastilele? dar au efecte averse

24 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca ei au bani pe naspa si noi nu.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Wr3nch):

Ok înțeleg dar degeaba ai bani daca ai IQ scăzut, in fine, dar pe aia care după ce primesc bani mai primesc și informații gata bine venite? Adică să investească în ei gen băgat cu pile pe postul x unde freci menta pe 7000 lei ofițer jandarm, alt exemplu, sa te motiveze în viața, pe mine nu m-a motivat nimeni altul a primit încurajări everyday.Astia au și mai multe beneficii, hai că cu banii poți să îi faci și tu, dar încrederea în tine cu greu o mai repari.

| Mosotti a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Dar ce are daca are IQ scazut?
Increderea in tine o are in functie de valoarea, daca are valoare si stie ce poate realiza, automat are incredere in sine, pe langa ca daca mai are si bani, e mai bine.
Cine n-are incredere in sine, ori are probleme de sanatate, dar dupa ce rezolva, isi revine, ori nu are valoare.

Cand te duci sa iei ceva nu te intreaba nimeni de IQ, ci de bani.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mosotti):

Pai da Man ai și tu dreptatea ta, dar să fie atenți una e sa nu fie punctul tau forte IQ și alta e sa îl ai scăzut pentru că dacă ești așa te trezești că te apuci de droguri și nu analizezi consecințele, faci tâmpenii cu banii, etc daca ești chiar prost rău nu legi nimic în viața prost rău adică aproape nici la bani sa nu știi

| VasileRapidistu13 explică (pentru Wr3nch):

Aia o duc bine dar dacă prind o situație când grea aia nu fac fata