| anonim_4396 a întrebat:

De ce blamează lumea maneliștii, manelele și pe cei care ascultă manele?
De ce îi numesc cocalari, proști și fără educație?
Ce, dacă un om care lucrează în comerț, să zicem și ascultă rock, înseamnă că e satanist? Nu.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Majoritatea rockerilor sunt atei și în 2021 mi-e greu să cred că sunt manelele blamate când se ascultă peste tot laughing
Stereotipurile există din cauza că în fiecare grup de oameni sunt 2-3 care ies în evidență și se fac de râs, iar omul simplu, asociază toaaaată populația ascultătoare de muzică X cu acei nebuni.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Manelele nu sunt muzica adevarata. E usor sa iei, mai bine zis sa furi, cateva acorduri de pe ici, cîteva de pe colo, si sa incropesti o melodie. Manelele fac asta destul de des. Dar, cel mai important, daca ai studia muzica, ai descoperi ca manele sunt departe de ceea ce e muzica adevarata.

| RaulModovici a răspuns (pentru cristi202):

Aia face mai toată lumea azi...se numește sample. Sunt nenumărate melodii pe care le definești ca "muzică reală" care probabil au sample-uri de la alte melodii.

| cristi202 a răspuns (pentru RaulModovici):

E adevarat ce zici tu, dar la manele e mult mai frecventa chestia asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De frustrati.
Cocalarii prosti sunt deranjanti, dar sa "urasti" pe cineva pentru genul muzical pe care il prefera e deja foarte departe de atitudinea unui om care are un rost in viata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca este usor sa iti dai cu parerea (:

| relian a răspuns:

Pt ca aia nau scoala,iar aia care is pe la poturi tv,radio,reviste,ziare,au scoala,dar i se pare gresit ca un manelist fara scoala sa vina sa cante ceva preluat de la altii,sa copie muzica,dar li se pare absolut normal ca unu care are scoala sa poata face acest lucru.

Asa ca ii numesc colcalari si ce le mai spun,desi aia le da clasa la toti in domeniu muzica laughing un cocalar de asta are talent, deci ala canta pentru ca are talent comparativ cu scolitii astia ce canta fals, mai copie si pe altii, dar ei au voie ca au scoala au liceu laughing canta instrumetele pentru ei, dar ce conteaza, scoala conteaza sa ai.

Ai auzit tu pe careva sa spuna ceva de Pitis? cred ca stii cine a fost.Pai ala canta melodii luate de la altii la greu laughing dar nu era cocalar,omu avea facultate laughing bine nu am nimic cu el,doara arat ces unia pentru alti.
Eu ascult ce suna frumos la urechea mea,aia e tot ce conteaza.
Ii numesc si pe cei care asculta manele colcalri,prosti si etc pentru cai asociaza cu aia care canta,aia cum am spus nu prea au mers la scoala,de parca de mergeau la scoala stiau mai multe laughing tot atat stiau,dar asta e omu nostru, adica romanu, se oftica cand vede ca altul e mai bun ca el, aici ma refer la muzica, e si normal ca unu care este nascut cu talent sa fie mai bun decat unu care are prea putin sau deloc, poate sa faca enspe mii de scoli ca tot slab o sa fie.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca generalizeaza si doar asemenea persoane au intalnit, logic.

| LoveSleep a răspuns:

E vorba de procente. Se iau 200 de oameni. 100 asculta manele și 100 asculta rock.

La fiecare li se cere sa sa rezolve cât face 2+2x2.
80% dintre maneliști greșesc răspunsul corect iar 80% dintre rockeri dau răspunsul corect. Poți sa tragi concluzia ca maneliștii sunt mai prosti.

Dacă din aia 100 de maneliști, 90 au trening adidas pe ei, iar 90% dintre rockeri sunt îmbrăcați normal, poți sa tragi concluzia ca maneliștii sunt cocalari.

Mai zic?

Dacă îmi comand mâncare prin foodpanda și la 300 de comenzi plătite cu cardul, 4 oameni îmi cer banii cash, înseamnă ca acei 4 oameni vor sa îmi dea teapa. Dacă din 100 de oameni, 4 sunt țigani și fix aia îmi cer bani cash după ce am plătit cu cardul deja, pot sa trag concluzia ca țiganii sunt hoți.
Asta e viața, nu eu fac regulile. BTW, aia cu țiganii e reala.

| Mayhem666 a răspuns:

Sincer, eu personal nu am de ce sa mint, chiar nu ascult manele, nu pot sa le sufar si nu vreau sa le aud, dar tot la fel de sincer nu am absolut nici o problema cu cei care le asculta. Fiecare are propriile gusturi si asculta ce doreste, asa cum eu ascult rock, dubstep, hiphop, pop, electro si altele, asa si altii pot sa asculte manele sau populara sau ce vor ei.
Acum nu spun ca nu exista oameni care catalogheaza un anumit grup de oameni bazat doar pe genul de muzica pe care il asculta, dar asta e pentru ca fiecare are dreptul la propria parere.
Eu daca vreau, pot sa-i numesc pe cei care asculta manele ca si cocalari, dar asta nu inseamna ca ceea ce am spus e si adevarat. E doar o parere ca orice alta parere. Dar evident, nu voi spune asta, e doar un exemplu. Am destul creier cat sa realizez ca astea sunt doar parerei si stereotipuri, nu lucruri concrete si adevarate.
Parerea cuiva nu e "cuvant de lege", e doar o parere.
Parerea mea e ca fiecare are dreptul sa asculte ceea ce doreste, dar daca esti in public, consider ca ar fi cu bun simt sa asculti prin casti, pentru ca ceilalti nu sunt obligati sa asculte ce asculti si tu, indiferent de genul de muzica pe care il asculti.
Am avut nefericirea sa fiu o data in tren cu un prieten si el voia doar sa se relaxeze pana ajungem la destinatie, iar eu sa citesc o carte in liniste, iar vizavi de noi era doua femei (nu am cum sa le numesc decat tiganci, si nu vreau sa folosesc termenul intr-un mod rasist) care ascultau muzica (manele) la felefon, TARE, prin difuzor si mancau seminte si aruncau cojile pe jos parca, nu mai stiu sigur, sau parca le puneau pe acea masuta extensibila care era intre ele (ele erau fata in fata), dar oricum, m-a deranjat foarte tare acest lucru, si imi venea sa ma iau putin de ele ca poate asa isi dadeau si ele seama ca deranjeaza toti ceilalti pasageri cu comportamentul lor (da, mai vorbeau si foarte tare), dar pana la urma m-am uitat la acel prieten cu care calatoream, el s-a uitat inapoi la mine, am zambit unul la altul si apoi eu mi-am pus castile pe cap si am inceput sa ascult muzica si sa citesc, fara sa mai fiu deranjat de cele doua femei. Mi-as fi dorit sa citesc in liniste, fara muzica, dar din cauza volumului si genului de muzica pe care cele doua femei il ascultau, ma distrageau de la citit, asa ca am fost nevoit sa fac ceva in privinta asta.
Din cauza persoanelor ca cele descrise de mine, oamenii spun ca cei care asculta manele sunt cocalari si fara educatie sau ce ai mai spus tu acolo. Din cauza a cateva exemplare necioplite, oamenii catalogheaza toate persoanele care asculta acel gen de muzica ca si cocalari.
Sunt constient ca nu toti sunt la fel si unii chiar au bun simt, dar ce sa facem, nu putem toti sa fim la fel, nu? Stii cum se zice, fiecare padure are si uscaturile ei.

| Dismally a răspuns:

Nu suport manelele, mi se par oribile, cat despre cei care asculta, n-au decat. Atata timp cat nu trebuie sa le aud si eu nu ma intereseaza. Eu ascult muzica rock, partea mai extrema si daca as da muzica la maxim, ori as merge cu boxa pe strada, multa lume ar fi deranjata si este de inteles; de asta creed ca indiferent de genul pe care il asculti ar trebui sa folosesti casti ori sa faci in asa fel incat sa nu ii deranjezi pe ceilalti.

| Emma30555 a răspuns:

În general sunt asa. Una e sa asculti din când în când manele, dar daca estii fan înrăit si chiar re reprezintă inseamna ca nu ai o cultură muzicală, educație muzicală și nu recunosti valorile si arta reala. Rokerii nu sunt satanisti, majoritatea sunt oameni culti

| FreddieM a răspuns:

Desi n-am ascultat in viata mea manele, consider manelistul un artist ca toti altii.
E talentat, creativ, are voce, prezenta scenica, face concerte.
La fel si cu publicul, iti place, asculti, nu-ti place, schimbi canalul.
Cheers

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

"De ce ii numesc cocalari, prosti si fara educatie" pentru ca asta sunt!

| GirlOnline81 a răspuns:

Întrebarea ta îmi amintește de cât de șocați sunt unii când aud ce muzica ascult eu. Ca sa îți dai seama, am o melodie tare mișto…. Ț-o bag:

https://m.youtube.com/watch?v=UE1t1aM0tug

P.S: scuze, am pus link ul corect de data asta.

| VictorJulien a răspuns:

Problema în general cu ascultătorii de manele este lipsa bunul simț, asculta muzica tare la ore târzi, în microbuze fără căști, se comportă de parcă sunt singuri pe lume, n-au jenă c-ar putea deranja pe alții.

| felixf a răspuns:

Oameniilor le este usor sa arate cu degetul spre cei pe care nu ii inteleg. In principiu cel ce arata isi striga numele, spunea un vechi proverb romanesc. Cred ca am zis destule happy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru felixf):

Adevarul ca e si greu sa intelegi un manelist! Ce idei mai aveti unii...