| Deaad a întrebat:

De ce copiii din generatia asta se enerveaza pe parintii lor,spre exemplu,ca nu le-au cumparat laptopul pe care si-l doreau, dar in acelasi timp sunt constienti ca nu l-au putut cumpara pentru ca nu au avut bani asa ca i-au luat unul mai ieftin.Totusi ei spun ca "nu le pasa",iar cand le spui ca ei te-au facut,o baga pe aia cu "dar eu mi-am dat acordul ca am vrut sa fiu nascut"?

Adica,dupa ce ca i-au luat copilului un laptop,mai face si fite,ca el il voia pe ala mai scump,"ca asta e un **** de laptop si nu pot sa joc jocuri jmechere".

Sunteti de acord ca,copiii rasfatati,niciodata certati,ajung niste distrusi si niste mizerii de oameni?

Daca ati avea copii,cum v-ati impune?
Credeti ca ei trebuie batuti, certati bine sau lasati in plata domnului cum fac majoritatea familiilor tinere cumparandu-le telefoane si tablete de cand s-au nascut?

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Vina numarul 1 este doar a parintelui,, nu asa il protejezi pe copil si il inveti de bine, intoxicandu-l cu tehnologie inca de la prima faza a existentei!
Copilul o sa ajunga o lepra in societate,, o sa aiba de suferit mult din cauza asta
S-a dus de tot respectul pentru parinti,, vad multi ca isi injura parintii, bunicii, se cearta cu ei pentru ca nu le-au cumparat nu stiu ce telefon, mie si acum mi-ar fi rusine sa-mi iau parintii la rost,, pentru ca nu mi-au luat nu stiu ce in copilarie, ca si eu la randul meu am ravnit la unele lucruri,, dar cand nu s-a putut am inteles si mi-am indreptat atentia catre altceva si tot asa.

| T0T a răspuns:

Copilul trebuie pedepsit dacă începe să facă urât nu lăsat după capul lui. Faza e că el nu are minte, nu are discernământul necesar să își ia deciziile în întregime, habar nu are în mare ce e mai bine pentru el, se gândește doar la el și la moment. Nu zic că toți sunt așa dar în mare asta e situația. Iar răsfățul e dat de permisivitatea prea mare a părinților. E chiar o formă de iresponsabilitate dacă mă întrebi pe mine. Nu sunt pro bătăii deși în unele situații nu aș fi împotriva unei palme de exemplu(dar doar în cazuri extreme). În primul rând trebuie să vorbești frumos cu el iar dacă de vorbă nu înțelege(și poate să nu înțeleagă căci cum am zis, e copil) trebuie să se recurgă la pedeapsă.
Cred că familiile ce își lasă copiii cu tablete și telefoane sunt extrem, extrem de iresponsabile. Acele aparate le pot cauza deficiențe mari de atenție sau de învățat, deci probleme la școală și în dezvoltarea lor. O atitudine iresponsabilă a părinților le poate distruge viața.

| Mayhem666 a răspuns:

Deocamdata nu am intalnit astfel de copii, dar am vazut copii care au 2 ani si au deja telefon (si stiu si sa il foloseasca). Nu vad ceva rau in a-i lua copilului un telefon, o tableta sau un laptop de mic, pentru ca asa il obisnuiesti cu tehnologia, si stie sa o foloseasca, nu sa ii iei primul PC la 12-13 ani, si sa se sperie de mouse, ca nu stie ce este laughing
Cunosc o fata care avea 15 ani, si nu a vazut calculator in viata ei, si ii era frica de mouse, ca zicea ca o musca, si spune ca tastatura e magica, ca daca apesi pe butoane se scriu litere pe ecran. Mai exista oameni de genu si in secolul 21. Fata aia venea dintr-o familie saraca, si nu a avut niciodata calculator, si avea 15 ani si era clasa a 5-a, era in clasa cu sora mea, ca ea mi-a spus de fata aceea. Bineinteles ca mai exista si copii rasfatati, care vor cele mai scumpe lucruri. Cu asta nu sunt de acord. Daca parintii nu au destui bani, ii cumpara copilului un laptop mai slabut, dar asta nu inseamna ca acel copil trebuie sa se supere. Eu primul telefon l-am avut la 12 ani, PC-ul pe la 11-12 ani, iar laptop-ul l-am cumparat cu cateva saptamani inainte de primul an de facultate, iar acum sunt anul 3. Eu nu am facut mofturi, pentru ca nu le-am primit mai devreme. Si nu sunt de acord cu faptul ca trebuie sa bati, sau sa certi copii daca nu asculta si fac mofturi, eu cred ca trebuie sa ii explici copilului cu frumosul cum sta treaba si sa il faci sa inteleaga, ca daca bagi frica in el de mic, o sa te urasca, cand o sa creasca mai mare. Are sora mea o colega de clasa, si in acelasi timp e si vecina, care o injura pe ma-sa, bunica-sa, bunica-su, si uneori chiar si pe taca-su, si are doar 12 ani. Parintii mereu o bateau si o certau cand era mica, si acum au ajuns sa fie injurati de propriul copil.
Sunt multe de spus, dar am cam deviat de la subiect, ma opresc aici.

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca copilul e foarte prost, poti sa il cresti oricum ca tot prost ramane. Sunt unii care nu aveau nimic si au ajuns mai oameni decat cei care aveau si inca au tot.

| OnePiece a răspuns:

La era tehnologizata in care traim n-ar trebui sa te miri.

Am vazut asta mai des la telefoane. Copilul de 12 ani vrea neaparat ceva pe care sa scrie iPhone si laptop de gaming de ultima generatie. Iau ca exemplu iPhone 5S care costa 1300 de lei. Telefoane precum Huawei P8 lite (700 de lei), Xiaomi Redmi Note 4 (800 de lei), Samsung J3 2016 (550 de lei!), iHunt One Love (675 de lei), Huawei Honor 7 lite (850 de lei) si P9 lite (900-1000 de lei) ii dau clasa acestui telefon, avand in vedere ca toate sunt noi. Copilul n-are de unde sa stie asta. El se uita mai intai la brand si apoi la specificatii.

Si el stie ca vrea sa joace la rezolutie 4K pe 3 ecrane din alea de home cinema, de-aia se vaita cand ii iei core i5 si nu i7. El vrea Call of Duty, Fallout 4, CS:GO, Minecraft (sunt o gramada de copchii care urla la Minecraft) etc.

Dar nu, in niciun caz nu trebuie batuti. Violenta nu mai trebuie aplicata in 2017. Poate ca ar fi mai bine sa ii educam cu tableta de mic, dar sa nu-i dam telefonul pana cand nu suntem siguri de asta, adica de pe la 12-13 ani incolo, si sa nu fie neaparat aifon.

| HandaSei a răspuns:

Meeh...
Așa eram și eu mic și ceva mai tembel de felul meu la situații de genul, probabil nu doar eu! rolling on the floor
În prezent am 19, dar acum spre exemplu am acces deplin la contul bancar alor mei, iar de data aceasta eu sunt ăla căruia nu-i place să dea banii pe prostii... rolling on the floor)

Nu poți să judeci un copil după chestii de genul, este mic și încă nu înțelege pe deplin cum funcționează societatea în care trăiește! Unii se maturizează mai repede, alții mai greu, dar cu toții vor conștientiza și singuri în cele din urmă ce e bine și ce nu! ^.^

| ZeKaCSS a răspuns (pentru HandaSei):

Si eu am 19 ani. Problema e in felul urmator, eu mi-am trait copilaria doar cu tv, de abia din adolescenta am avut pc personal, telefon cu toch, etc etc. Si nu am murit. Nu eram cine stie ce rasfatat, dar lumea evolueaza si nu in bine intodeauna. Ma gandesc cum vor fii copii copiilor nostri.