| lplostonyou a întrebat:

De ce credeti ca exista ura asta fata de semenii nostri? de exemplu si aici pe TPU fata de persoanele care pun intrebari mai nepricepute sa spunem asa, ca nimeni nu e perfect sa puna intrebari perfecte, ma rog intelegeti voi ce vreau eu sa zic, de ce avem ura asta ca neaparat sa ne contrazicem cu celalaltu si numai ce facem noi e bine, ce face altul nu e bine.Nu luati aceasta intrebare in nume de rau, cel mai interesant raspuns va primii fundita.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ura este o realitate omniprezentă de prezenţa căreia trebuie să fim conştienţi, de potenţialul de energie negativă ce o înconjoară şi de faptul că această energie ne va contamina prin prezenţa ei îndelungată într-un mod ireversibil.
Românii sunt mai predispuşi decât alţii la acest atac malefic. Trebuie să facem efortul de a o îndepărta de fiinţa noastră chiar şi atunci când vom avea părerea că este justificată prezenţa ei.
Pentru că în toate există o compensaţie, acea energie negativă va avea în final efectul unui bumerang care se va întoarce în final la persoana care a generat-o mult amplificată şi cu efect autodistructiv.
Egoismul, părerea mult prea bună despre sine, nesimţirea, lipsa celor şapte ani de acasă duc la aceste situaţii mult prea departe de esenţa acestui site.
Pentru mine, personal, dacă cineva are întradevăr nevoie de ajutor, nu contează nivelul de cunoştinţe în domeniul limbii române. Esenţial este să înţeleg ce a vrut să spună şi despre ce este vorba. Mulţi dintre useri preferă să dea lecţii de Limba Română în loc să-i întindă omului o mână de ajutor. E cam la fel ca şi în bancul cu tipul din deşert care murea de sete în faţa hotelului pentru că nu avea cravată să poată intra.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Tu traiesti cu impresia ca in viata toata lumea trebuie sa fie de acord cu toata lumea? Tu numesti "rau" pe cineva care corecteaza greseli de gramatica elementare, sau pe cineva care pune la punct un user care se crede pe mess, sau pe cineva care pune intrebari interzise de regulament? Aici este un site public si trebuie sa arate ca atare, de aceea sunt reguli care trebuiesc respectate, reguli pe care le-au facut cei care au infiintat situl, nu eu sau tu! Si faptul ca avem pareri diferite despre acelasi lucru este ceva normal.Asta este si esenta democratiei! Trebuiesc respectate legile si diversitatea de opinii. Daca nu sunt de acord cu tine, nu inseamna ca sunt rau.Inseamna ca parerea mea nu coincide cu a ta, si, cel putin teoretic, este cu 50% mai buna ca a ta!

| JeSa a răspuns:

Odata, stand de vorba, cu o femeie - in varsta, aceasta - imi spunea - la un moment dat, nu mai tin minte exact - cum venise vorba despre cuvantul cheie - ''ura'', si-mi adreseaza: ''auzi, draga mea, ura este arma omului neputincios (celui slab), care actioneaza fara sa judece (/fara suflet), fara nicio noima''. Asadar, ura, poate insemna multe, chiar poate fi asemanata, cu un inceput de ''depresie"; pentru ca, tot ce inseamna ura (/raca) poate fi asimilata si, totodata, poate fi egala cu starea de ''negativitate'' (pur si simplu aceasta distruge omul! sad / il adanceste). Desi, ''depresia'' este o stare a omului care vede tot in rau si/sau negativ, actionand ca atare..., neavand pofta de viata, silit de toate/frustrat, deci, aceasta il ademeneste; dar, dupa cum iti spuneam - conform acestei stari, acesta actioneaza - ca atare si, de aici si ura/raul. De astfel, legat de aceasta ''tema'', tind sa recunosc ca, colegul nostru, Arthur (felicitari pentru premiu!), a mentionat mai pe larg cum sta treaba cu aspectele legate de ''ura''. Bineinteles, si nu numai el!
Si, ca sa ma complac si de la subiect, asa ca - de incheiere, mai mentionez un singur lucru ca: - personal, as dori ca toti oamenii sa fie ceva mai pozitivi/buni, cu ei insusi, - pentru ca asta conteaza!
Ex. : Daca tu ca om nu oferi un act de caritate (sa spun asa!), atunci, sa nu ai pretentia ca un altul sa ti-l ofere.
Hmm... vorbele astea, ma duc cu gandul la proverbele acestea: ''Rau faci, rau gasesti.'' / ''Dupa fapta si rasplata.'' / ''Ceea ce vei semana aceea vei secera.'' / ''Bine cu bine se rasplateste.'' s. a. m. d. Finish, peace!
Toate cele bune.

| Dan a răspuns:

Acum vezi si tu cum stau lucrurile in viata si pe TPU. Din greselile altora vei invata foarte multe si mai ales felul cum trebuie sa te comporti cu semenii tai.Noroc! happy

| Hombre a răspuns:

Este vorba de contradictie si contrazicere, ura este cu totul altceva, si pentru ca venii vorba uite ceva ma deranjeaza la intrebarea ta, nu puteai sa renunti la rahatul ala de " cel mai interesant raspuns va primii fundita"!?, iata contradictia.

| lplostonyou explică:

Pentru Andradat si Elianna aveti dreptate toti in felul vostru, dar credeti-ma ca eu am stat si in Ungaria, Austria si Slovacia, deci am lucrat si am stat acolo, am citit website-uri din tarile respective, dar atata marlanie si rautate fata de semenii nostri nu am vazut pe nicaieri si credeti-ma o sa-mi mai dea si altii dreptate mi-e pentru ca stiu ce spun.

| andradat a răspuns:

Iar tu?
Deci tu vrei sa zici ca nu te enerveaza intrebarile gen "Daca m-am sarutat cu acel tip, voi ramane insarcinata?" hai pe bune zi ca nu te scoate din sarite. Sau "Sunt cu prietenul meu de 2 ani dar nu ne mai intelegem bine, ce sa facem?" Hai sa fim seriosi esti de doi ani cu el, aia inseamna ca TU IL CUNOSTI CEL MAI BINE nu niste oameni de pe TPU. Eu iti zic prostia pe siteul acesta nu are limite, si nu zic ca eu am cele mai inteligente intrebari sau ca eu as fi cea mai desteapta, zic ca cu totii suntem prosti in felul nostru.
Numa copii de 12 ani pe siteul asta care vor sa faca sex, si sunt si incurajati uneori. Te crucesti cand te uiti ce faze au in ei.
Si exista ura fiindca exista rautate, toti suntem rai, nu mai sunt vremurile alea ale parintilor in care unu era rau si gata. Acuma toti sunt rai fiindca se stie prea bine ca daca esti bun esti luat de fraier. happy