| RorySan a întrebat:

De ce credeti ca viata este asa dura.
Adica dupa ce aflam si experimentam atatea si STOP
putem muri in orce clipa

Cateodata ma intreb
de ce trebuie sa murim
inca nu am aflat toate secretele lumii
crying

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fi multumita ca existi ca sunt miliarde care nu s-au nascut si miliarde care au murit la nastere, la o ejaulare a barbatului se pierd 300 de milioane de posibile vieti tu ca fata la fiecare ciclu pierzi o viata, asa am evoluat ca specie de 8 milioane de ani, moartea este reciclare de fapt, in spatele nostru vin alte generati, asa functioneaza evolutia

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si asta este farmecul ^_^

| Mayhem666 a răspuns:

Viata nu e mereu dura, uneori, poate fi chiar foarte frumoasa, si merita traita. Si pe mine ma enerveaza, ca putem muri in orice clipa, fara sa aflam toate secretele lumii, mereu ma intrebam, cum ar fi daca am fi nemuritori. Mie mi-ar placea sa fiu nemuritor, si sa vad cum totul evolueaza.

| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Lumea functioneaza dupa un sistem castig-esec. Ce inseamna asta?

Pentru a avansa trebuie sa-i depasesti pe cei de langa tine.
Sa spunem ca te-ai naste astazi in aceasta lume plina de nemuritori si ai vrea sa ajungi ceva mare.

Ai mai putea tinand cont ca locurile bune ar fi ocupate de vampiri nascuti cu mii de ani inaintea ta *care probabil ar fi citit toate cartile existente si ar avea o experienta vasta*?

Ar fi foarte putin probabil, plus ca ne-am plictisi de moarte.

Uita-te la noi, oamenii de acum...
Suntem o multime de zombie care umbla cu ochii in telefoane ca sa vaneze pokemoni, timp in care am putea face altceva *ceva util* IDK.

Chiar ai vrea sa-ti petreci o eternitate asa? Intr-o plictiseala totala?

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Nu,nu as vrea sa traiesc asa.
Dar as vrea intr-un fel sa traies asa macar pentru ceva timp ca sa imi pot indeplini toate visele

| syd2 a răspuns:

Gandeste-te ca viata nu e atat pe perfecta pe cat pare, sunt atatea lucruri rele, incat odata si odata trebuie sa ne eliberam.

Alta versiune e ca Dumnezeu ne alege sa plecam cu el, fiindca mergand intr-o gradina tu alegi cele mai frumoase flori, ca si Dumnezeu oamenii care vor merge cu el.

Alta versiune este ca murim ca sa ne renastem si etc. Nimeni nu stie de ce e asa, si oricum nu ai de ce sa te panichezi de la asta, fiindca nu o sa stii momentul cand vei muri, si de aceea trebuie sa traiesti cu prezentul si numai cu el. Si sa fii ceea ce vrei tu sa fii.

| ShaOfHatred a răspuns:

Viata e dura doar daca tu vrei sa crezi ca asa e. Daca duci o viata in care doar inveti, iti rupi spatele sau iti obosesti creierul fara ca tu sa vrei asta, doar ca sa mai traiesti 20 de ani asa cum vrei tu, viata e degeaba.
Sa ne gandim asa, pot sa muncesc, sa fiu obosit toata viata doar ca sa-mi traiesc ultimii 20 de ani "la maxim" (la 60 de ani viata ii la maxim, just kidding), SAAAAU imi traiesc toata viata macar 50% din cum vreau eu(pentru ca evident daca iti traiesti viata,nu ai banii sau resursele necesare pentru o viata traita la maxim) dar sa nu duc nici o grija si sa ma simt bine. Aici alegerea tine de persoana.
Acum,daca prin "viata e dura" te referi la pierderile pe care le faci in viata (la persoane),te obisnuiesti pana la urma(ca mine). In viata,cand iti vine vremea,mori,gata,capat de linie.
Daca nu am muri, care ar fi scopul vietii? Care ar fi rostul vietii vesnice? Lumea nu ar fi mai buna daca toti oamenii ar fi nemuritori.
Nu o sa afli niciodata secretele lumii, si daca le-ai afla, nu le-ai intelege; pentru ca asa e mintea omului; am putea fi altfel dar oamenii"de sus" nu ne permit sa gandim la ce este dupa zid.
Asa ca eu iti recomand sa nu fugi dupa raspunsuri "divine", ci sa fugi sa iti indeplinesti "testul vietii" in modul tau.

| Staind a răspuns:

Viata nu e dura.
Viata e doar viata.
Imprejurarile sunt fÜtute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa murim pentru a fi motivati sa facem ceva cat traim pentru a simti ca traim.Nu te teme de moarte pentru ca nu este nimic mai dur ca viatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca s-ar afla toate secretele lumii, nu am putea sa le retinem pe toate laughing)).

De aia trebuie sa experimentam cat mai mult, sa traim clipa, nu stii cand mori si nu stii nici ce e dincolo.

| JetBlueJet a răspuns:

Sa stii ca uneori ma gandesc ca suntem intr-o moarte lenta inca de la nastere sau chiar de cand incepem sa ne dezvoltam in "burtica" mamei.
Pai trebuie sa murim...Altfel am suprapopula planeta si am muri toti de foame.Sau ca sa nu murim niciodata ar trebui ca planeta noastra sa se mareasca la fiecare secunda.
Sunt multe lucruri de spus...
Pe cea cu aflatul si experimentatul si eu inca mai stau sa o "elucidez" ...Sau acea itrebare populara cu "Care-i sensul vietii?".