| anonim_4396 a întrebat:

De ce e ilegal în România sa deții un detector de metale? Întreb doar din pura curiozitate. Adică totuși ce rău ai putea face cu un detector? Am aflat ca în Ro sa ai ca persoana fizica în uz personal un astfel de detector îți trebuie acordul politiei. ( bine evident ca poate orice cumpara ca îs la liber pe net la vânzare si chiar și pe eMAG numa din câte știu dacă te prinde politia cu unu asupra ta se considera contravenție și în cel mai rău caz îl confisca). Dar totuși de ce nu e voie? Sau sa înțeleg ca poate oricine obține acel " acord " de la politie?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca e lege veche si nimeni nu tine cont de ea sa o modifice

| lpavel a răspuns:

Simplu! cauti comori/tezaure si nu spui la nimeni nimic... laughing si asta iar e ilegal!

| Ion976 a răspuns (pentru lpavel):

Mda...statu e mai mult din ce observ pe principiul ca e legal numa sa le dai și lor. Ca e voie atâta timp cât ceri voie de la politie ( ca trebuie ei sa știe...)