| UnBroken2016 a întrebat:

De ce este considerata o persoana nesimtita sau nenorocita daca plateste cu aceeasi moneda? Adica unul a fost nesimtit cu el in trecut dar cand se intoarce roata si el face la fel, vezi domne e nesimtit dar nu se vede pe el insusi. Acum ma refer la o persoana din familia mea. Imaginati-va un barbat de 30 de ani care pleaca in afara crezand ca va avea o viata mai buna. Incepe de jos si nu zic la misto. Incepe spaland wc-uri, asta pentru cel putin 2 ani intr-un restaurant (intr-unul din cele mai bogate orase de pe planeta). In acest timp se duce inapoi in Romania intr-o vacanta dar unii vecini fac misto de el zicand °hai ma pe la mine sa imi speli wc-ul, las bacsisi mare °. Omul tace si inghite. Anii trec. Incet ajunge sa spele vase, dupa ajunge ajutor de ospatar, ospatar, dupa ajunge sa munceasca la bar. Dupa inca ceva timp ajunge supervizor. Toate astea se petrec in cursul de 12 ani (deja are varsta de 42 de ani ) ajunge manager. Mai mare ca el e doar unul, cel care detine restaurantul. De castigat castiga foarte bine. Deja omul are casa lui atat in strainatate cat si in Romania, vacante mai peste tot si totusi se mai intoarce si in Romania din cand in cand. Zilele trecute a avut o problema la baie (ceva infundat parca, nu stiu sigur) si a chemat un instalator. Ce sa vezi, era cel care facea misto de el cu ani in urma. Danut (sa ii spunem) cand l-a vazut i-a spus daca se grabeste poate ii da un bacsis mai mare decat salariul lui pe tot anul. Ala auzind asta l-a facut un nenorocit si neam prost si a plecat fara sa isi faca treaba. Ma intreb eu oare, cum se face ca vedem doar pe altii ca nesimtiti dar cand noi facem ceva rau e perfect normal? E vorba doar de prostie sau altceva?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De asta merge rau in Romania. Este o tara de idioti. Eu il bagam pe Danut cu capul in WC.

| UnBroken2016 explică (pentru Salontanul):

Pai de ce? Ca a platit cu aceeasi moneda? Cam aiurea. Tu nu ai fi facut la fel in locul lui?

| Salontanul a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu. Am gresit eu. Pe instalator il bagam cu capul in WC.

| R0R0 a răspuns:

A facut-o din razbunare.
Gandeste-te cat a suferit el cand ceilalti si-au batut joc de el. Acum vrea sa le "plateasca cu aceeasi moneda!

| UnBroken2016 explică (pentru R0R0):

Asta se intelege de la sine. Intrebarea era de ce unii il vad pe el nenorocit cand a facut aceeasi chestie care au facut-o si ei in trecut.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Poate pentru ca "unii" nu stiau toata povestea. Adica nu stiau ca si el a patit asta.

| MysteriousCat a răspuns:

Pentru ca un om inteligent nu inrautateste situatia rasplatind cu aceeasi moneda.Lucrul acesta ti-ar putea cauza probleme cu persoana respectiva sau sa te faca pe tine sa pari vinovat fata de cei din jurul tau.Deci daca raspunzi inseamna ca n-ai facut decat sa atragi necazuri asupra ta. Uneori sa eviti situatia e mai usor decat sa te bagi in gura si mai mult cu unul nesimtit si raspunzandu-i sa dovedesti ca esti la fel ca el.Deci da, persoana respectiva e nesimtita ca a facut acelasi gest ca cealalta.Chiar daca ea a inceput tu ai continuat si asta e o dovada de prostie.

O zi placuta!winking

| RAf1224 a răspuns:

Pai. Spun eu că dacă face cineva mișto de tine te superi... Și tu faci același lucru. Atunci ești la fel de rău că el. daca te-a supărat sau te-a jignit lasa-l în pace dacă atâta poate. Nu trebuie sa te cobori la nivelul lui. Dar lucrul acesta este greu pentru toată lumea.
Deci, după mine, ambele persoane au greșit intr-un fel