| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista mai multi barbati cu daltonism decat femei?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pentru ca avem cele mai panarame gene posibile, toate alea le mostenim, problema e ca mostenim numai boli in mare parte, toate defectele genetice, ca si in cazul altor boli, se transmite si daltonismul ereditar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frecvenţa daltonismului la bărbaţi este de 16 ori mai mare decât la femei. 8% dintre bărbaţi şi 0, 5% dintre femei sunt daltonişti. Daltonismul este o problemă ereditară, cauzată de către cromozomul X defectuos. O femeie devine daltonistă doar dacă ambii cromozomi X ale sale sunt defectuoşi. Dacă numai unul dintre aceştia este defectuos, atunci ea este doar purtătoare de daltonism. La bărbaţi un cromozom X defectuos rezultă în daltonism (XY).

Sursa: https://www.ro.colorlitelens.com/informatii-corectarea-discromatopsiei.html

Numai bine! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Pentru că e mai des întâlnită la bărbați decât la femei.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca cromozomul x are mai multe gene decat y. barbati un un cromozom x si unu y, cand femeile au 2 de x. femeile au mai multe gene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e o boala heterozomala x-linkata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai chiar si aia care n-au daltonism vad mai putin culori decat femeile, deci e clara treaba.