| Distratul28 a întrebat:

De ce exista plictiseala în lume?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca pui problema asa... nu exista, exista doar lipsa de activitate.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca unii au chimia creierului mai proasta si de aia apare plictiseala, sau altii nu prea au preocupari, nu ii intereseaza prea multe, asa ca nu prea au multe de facut.

Un om bine reglat psihic nu se plictiseste niciodata, sti cum se zice ca omu inteligent nu se plictiseste, e o vorba asta, deci acel om are niste preocupari sa zicem 5-6-7 preocupari diferite, pasiuni, se bucura de ele rotindu-le la infinit.

| oglindasultanului a răspuns:

Ca s-o combati tu.

| Apokales a răspuns:

Ca sa apreciezi mai mult distractia?!

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu are nici o treaba, ca daca esti bine pe chimia creierului o apreciezi mereu pe distractie fara sa te plictisesti, e chimia slaba la aia de se plictisesc, pe pica dopamina si serotonina.
Picaju serotoninei se stie ca da sindromul vesnicului nemultumit, adica aia care vor la infinit mai mult si tot nu-s multumiti.

La dopamina daca mai pica, nu prea mai ai chef de una si alta, nu te mai bucura mare lucru, dar nu ca nu ai avea ce face.
Pai am trecut eu prin asta, cand eram bine roteam pasiunile la infinit ani de zile si nu ma plictiseam, ca mereu era ceva nou, si la filme, documentare, emisiuni, jocuri, programare, editari video, audio, socializat cu prietenii, etc, si altele.

Ce zici tu este exact sindromul de toleranta, adica cand chimia mai pica, cand ai nevoie de un stimul mai mare pentru acelasi efect de apreciere sau bucurie.
Ca la droguri cumva e.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si chiar trebuie sa fim mereu fericiti, distrati?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Da, ar trebui, de ce nu? De ce sa nu fim mereu fericiti?

La aia care se plictisesc iti zic eu cum e:
Se secreta dopamina aia si la un moment dat creieru reduce receptorii care primesc dopamina, si deja incepi sa nu te mai simti okey desi mediu e acelasi.
Daca faci o pauza, receptorii aia iar se inmultesc si apoi iar te vei bucura.

In mod normal acei receptori nu trebuie sa-si diminueze nr niciodata daca stimului nu este unul exagerat.
Si nu mai ai nevoie de pauza ca sa te bucuri iar.
Adica din cauza ca e pe acolo ceva neinregula, creieru zice ca secretia aia de dopamina e prea mare si e abuz, si de aia se apara blocand efectul ei.

Insa la un mediu bun, secretia de dopamina e normala deci creieru nu are motive sa confunde cu un abuz de dopamina ca la droguri, indragosteala, etc. Si deci nu trebuie sa ia masuri contra.

Si la droguri daca creieru nu ar reduce nr de receptori ca protectie la abuz, te-ai simti la infinit la fel de bine cu aceiasi doza, nu ar mai trebui sa maresti doza.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu există plictiseală, însă există lene.

| Fabianaa a răspuns:

Pentru ca omul ajunge sa se sature de anumite lucruri și are nevoie de ceva nou pentru ai ocupa timpul.