| RAY a întrebat:

De ce in inmul national traian care a facut razboi cu decebal care a luptat pan la moarte pentru dacia este un erou?

Acum ori niciodată să dăm dovezi la lume
Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!

12 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Noi romanii, ne tragem din daci si romani.Imperiul roman a fost unul mare si puternic.Iar, noi, ca urmasi ai imparatului traian, ne mandrim cu asemenea stramosi.Acum,ca Traian a venit peste daci e alta treaba.Personal ii apreciez mai mult pe daci pentru ca nu au vrut sa imparateasca lumea, nu aveau sclavi si erau oameni pasnici care se multumeau cu ceea ce au si voiau sa isi potejeze tara.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Sincer nici azi nu diferiti asa mult, sunteti voi cu gura pe sus dar mai mult vorbe atat

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Nu diferiti? cine, romanii? pai tu nu esti tot roman?

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Jumatate

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca Traian a fost un invingator! A cucerit cam tot ce si-a dorit, a dus Imperiul Roman la apogeu si a format, indirect, poporul roman (prin colonizarea Daciei).

Vrem, nu vrem, el este responsabil pentru faptul ca noi existam.

E mult spus ca Decebal a luptat pana la moarte, ca nu a murit in lupta. Decebal s-a sinucis pentru a nu ajunge pe mainile romanilor.

| RAY explică (pentru Oana92):

Si hitler e resposabil ca evrei tiau primit tara vb serios

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Te rog sa refaci raspunsul, nu inteleg ce vrei sa spui! Cum adica evreii mi-au primit tara?

| RAY explică (pentru Oana92):

Pai tiau primit inapoi tara dupa al dolea razboi mondial din cauza razboiului

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Au primit-o inapoi unde? A fost plecata pe undeva, scoasa afara de undeva? laughing

Si ce legatura are Hitler cu Traian?

Nu zice nimeni ca Traian a fost un sfant, un om bun si un erou. Era un nercisist. Dar era un luptator desavarsit, ambitios si cu viziune. Si ne este ''tata'' de popor laughing De asta il mentionam in imn. Macar de am avea si noi din ambitia si curajul lui...

| RAY explică (pentru Oana92):

Nu stiu uni sal aprecieze pe hitler e pacat se uita istoria

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Ce e de apreciat la Hitler?

| RAY explică (pentru Oana92):

Multe,citeste mein kampf