| victor987 a întrebat:

Care vi se pare cel mai frumos imn national? Cum va place imnul Romaniei? mie unul cel putin strofa asta mi se pare ca e asa cam de sclavi...-.Acum ori niciodată să dăm dovezi la lume
Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!-ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Probabil pe acest lucru s-a bazat un anume cântăreţ tuciuriu care şi-a permis să ciuntească Imnul Naţional. ( sau nu? )
Propun aşadar ca fiecare să putem adăuga sau scoate după bunul plac orice ne sună anapoda.
PS. eventual două trei secvenţe manelistice ar putea face de succes Imnul respectiv!

| GrimReapper a răspuns:

Ce nu suntem? Suntem niste sclavi ai Europei.Ei ne importa o groaza de produsew dar cand incepem sa producem ceva ne dau cu tigaia in cap.De exemplu cu acei castraveti infectati de mai demult.Inca nu v-ati trezit la realitate?
Apropo, partea aceasta din imn se refera la luptele pe care le duceau ei pe vremuri pentru a-si pastra teritoriul.

| bismarck a răspuns:

Îmi place imnul Europei, nu e imn naţional dar îm place.Şi imnul Cameroonului(linia melodică).

Cât despre strofa menţionată de tine, probabil n-ai înţeles-o.Această strofă îndeamnă poporul la lupta, la rezistenţă, aminteşte că strămoşii noştri sunt romanii, cetăţenii unuia dintre cele mai mari şi puternice imperii care au existat vreodată şi chiar aminteşte de Traian, un mare împărat roman şi cuceritor(al Daciei de exemplu)."Acum ori niciodată" sugerează faptul că momentul actual este momentul crucial pentru a demonstra lumii cine şi ce suntem.

| victor987 explică (pentru bismarck):

Tocmai asta si ziceam vad ca si u ai o mentalitate de oita eu nu vreau sa scrie in imnul meu national ca trebuie sa ma mandresc cu aia care ne au cotropit si cu liderul lor ci din contra e o lipsa crasa de respect un afront adus dacilor care au luptat si murit in luptele cu cei de mai sus...

| bismarck a răspuns (pentru victor987):

Mentalitate de oiţă? laughing Prietene, cunoşti istoria?

Românii nu sunt doar urmaşii dacilor, ci a locuitorilor provinciei romane Dacia. Sângele nostru, limba noastră, poporul nostru e rezultatul combinaţiei dintre daci şi romani. Dacă nu, noi eram altfel azi ca popor, poate mai rău.Romanii ne-au cucerit, ne-au oferit o pace în avantajul nostru deşi erau şi alte alternative, ne-am răsculat, iar ne-au bătut.Am devenit provincie, administraţie romană, garnizoană romană.În 271 după retragerea aureliană mulţi romani au rămas aici alături de băştinaşi.Şi-au luat neveste din populaţia autohtonă şi iată-ne, în 2013 comentând negativ imnul ţării. Avem dreptul la opinii, mi se pare corect. Însă gândiţi, nu e vorba de mentalitate de oiţă.În loc să-i deteşti pe romani, mai bine ţi-ai îndrepta privirile spre rusălăi şi turcaleţi.Ruşii încă au o parte din pământul nostru(să nu mai zic de vagoanele de aur) şi noi, dom'le, ne luăm de romani! laughing

@GrimReapper Prietene, ar trebui să fim mulţumiţi că europenii ne primesc.Suntem scârba tututor pentru că noi ne-am făcut aşa.Rromânaşii care au violat şi ucis italience sau care cerşesc şi fură prin Anglia, ăia ne-au făcut sclavii Europei.

Nu mai menţionez că trebuie să rezolvăm problemele politice şi economice din ţară, apoi să emitem pretenţii şi să ridicăm glasul.

Revenind la imn, creează o petiţie, strânge semnături şi schimbă-l Victor.