| Buresbista123 a întrebat:

Care dintre voi credeti ca imnul tarii are tente de sclavagism si rasism?---Va dau 2 exemple, niste versuri din 2 strofe diferite---

1----'Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!'

2----'Preoți, cu cruce-n frunte! căci oastea e creștină,
Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.'

21 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Il slavim pe Traian si daca te duci in Roma si le spui italienilor ca tara noastra se numeste Romania de la romani si Imperiul Roman, iti rad in nas.
http://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia

As schimba imnul cu asta:

http://www.youtube.com/watch?v=s7KbEXDJQfQ

| doctorandus a răspuns:

E un cantec cam belicos si nationalist, dar nu reiese sclavagism sau rasism.

| suffarstar a răspuns:

Din versurile alea reiese ca trebuie sa ne aparam patria, ca avem sange latin in noi, ca oastea romanilor era crestina si scopul era libertatea. Unde vezi sclavagism sau rasism?

| Buresbista123 explică (pentru suffarstar):

Mai citeste odata... poate ai sarit niste cuvine

| morningstar a răspuns:

Nu am inteles ce anume te duce cu gandul la sclavi si la rasism. E scris,, sange de roma,, nu sange de sclav. O poezie despre glorie, mandria poporului, eu gasesc numai aspecte pozitive mai ales in randurile citate de tine. Nu o interpreta ca pe o poezie de Bacovia!

| Buresbista123 explică (pentru morningstar):

Nu toti intelegem, pentru unii ca tine e mai greu, te inteleg, dar imi pare rau pentru tine...

| morningstar a răspuns (pentru Buresbista123):

Sa nu iti para! Explica-te, daca tot ai ceva de spus!
Si crede-ma, chiar nu mi-e greu sa inteleg un text si sa il comentez, nu cred ca degeaba am stat prin bancile facultatilor in domeniul asta! Tocmai de-asta imi permit sa te intreb ce anume iti da tie impresia asta!

| Buresbista123 explică (pentru morningstar):

Se pare ca ai facut la FR facultatea daca dupa ce ai citit ce am scris tot nu ai priceput spre ce bat, ce vreau sa scot in evidenta dar inca o data, te inteleg...

| morningstar a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu vrei sa ma scutesti de presupunerile tale aberante? Nu e cazul sa iti dau detalii despre ce si cum am studiat. Inca o dovada ca romanul, cand nu stie cum sa se apere, jigneste in loc sa se justifice.
E cam tragic daca atunci cand iti cer o sintagma ce te duce cu gandul la sclavi si rasism, te faci ca ploua. Mie nu mi-ai scris unde bati, ce ai vrea sa inteleg? Nu am spus ca ai dreptate sau nu, pur si simplu as fi vrut sa vad si modul tau de gandire, dar in fine, ramai cu conceptiile tale, oricum nu sunt interesante.

| mario1234 a răspuns (pentru morningstar):

Daca am spus nimic nu inseamna ca nu-l pretuiesc si ca nu il respect. Tu ne zici de ceva semnificatii, ce ar putea sa fie de fapt. Totusi am o varsta, tu o intelegi diferit, nu ca ai avea tu ceva, doar din prisma studiilor si inteligentei si stiu ca am dreptate. Poate ca nivelul meu nu este tocmai superior pentru a deslusi ceva tente, influente provenite din imnul nostru!

| Arthur a răspuns (pentru morningstar):

Stai liniştit, clonaţii atei cu problemele lor. Nu s-au sesizat atunci când un individ aparţinător al unei alte etnii a ciuntit Imnul Naţional în direct şi într-o ocazie festivă dar caută chichiţe pentru ocuparea timpului liber legate de creştinismul înaintaşilor noştrii de parcă ar fi aterizat pe acest teritoriu picaţi de undeva din spaţiul extraterestru.

| Klau97 a răspuns:

Sincer sa zic nu stiu de ce nu sa pastrat Trei culori este un imn mult mai bun decat ''Desteapta-te romane'' si da, cred ca are tente de sclavagism si rasism.
Dar la Romania de astazi nici nu ma mir.
Funda?

| mario1234 a răspuns:

Ar trebui sa ne orientam spre istoria adevarata si sa vedem cum e treaba cu adevarat. Sincer nu ai dreptate. Faptul ca ai gandit si asa ti sar parea tie e altceva. E un imn si nimic.

| Buresbista123 explică (pentru mario1234):

Poti argumenta? de ce nu am dreptate, ai citit versurile?
E un imn si nimic...e grav daca asta crezi despre IMNUL TAU NATIONAL!---el te reprezinta peste tot in lume

| Metal666 a răspuns:

Nu vad ce aspecte sclavagiste si rasiste apar in imnul nostru. Ce te face sa crezi asta? Ca sa nu spun tampenii, voi analiza versurile ce le-ai postat tu. Trimiterea la numele "Traian" nu are deloc tenta rasista si nici partea cu "sange de roman". Imnul nu face altceva decat sa ne aduca aminte de originile noastre. Suntem un popor latin, ba chiar singurul popor latin de religie predominant ortodoxa. Fiecare natie cauta sa isi glorifice trecutul. Noi impreuna cu Italia, etc. ii avem ca stramosi pe romani impreuna cu imperiul lor. Grecii il au ca stramos pe Alexandru cel Mare si Imperiu Macedonean, rusii pe Petru cel Mare si Imperiul Tarist, Francezii pe Napoleon si imperiul sau, germanii pe Frederic cel Mare (care la origine era prusac) si asa pot sa iti mai dau o mie si una de exemple. Preotii si crucea nu ridica nici ei semne de rasism. Versul asta ne aduce aminte de faptul ca de-a lungul istoriei, toti regii romani au luptat in numele lui Dumnezeu si a credintei lor. Nu auzeai un domnitor roman ca Stefan cel mare sau Mircea cel Batran sa plece in lupta fara sa spuna ca isi apara poporul si sfanta credinta intru Dumnezeu. Noi trebuie sa fim mandri de istoria noastra. Noi nu ne mandrim cu trecutul nostru, in schimb o fac altii. Toata Europa il considera pe Stefan cel Mare, de exemplu, un aparator al crestinismului, iar majoritatea dintre noi abia daca stim ce a facut el. Suntem o natie aflata in momentul actual intr-un major impas cultural. Ar trebui sa fim mandri de faptul ca suntem romani, iar acest imn tocmai asta face, ne aduce aminte de originile noastre nobile. Asta face orice imn, iti umple inima de sentimentul patriotic. Nu esti patriot daca arborezi un steag la geamul casei de 1 decembrie. Nu, esti un patriot atunci cand simti in tine un impuls de mandrie de fiecare data cand ti se citeaza istoria poporului tau. happy

| Buresbista123 explică (pentru Metal666):

Nu suntem un popor latin gogule, Dacia exista inainte sa vina romanii si sa si o trga cu femeile noastrea, daca nu vezi partea urata a imnului inseamna ca tu nu ai mandrie, onoare si deminitate de a fi roman intr o tara libera!

| Metal666 a răspuns (pentru Buresbista123):

Ar fi bine sa inveti sa scrii corect si abia apoi sa comentezi. Pai asa nu exista niciun popor latin in intreaga Europa in afara de italieni. Si totusi francezii si spaniolii sunt numiti popor latin, desi la inceput au fost autohtoni "barbari" ca noi. Daca esti convins ca exista o parte urata a imnului de ce ne-ai mai intrebat pe noi? Ca sa ai motiv de cearta cu toti? Nu incerca tu sa faci aici teoria stramosilor nostri. Dacii erau o latura a tracilor, care erau de origine greaca. Deci se poate sa avem origini grecesti, dar limba si cultura dacica nu se aseamana aproape deloc cu cea greaca. Nu stii istorie mai deloc daca te apuci sa spui astfel de bazaconii. A fost un mare noroc faptul ca Dacia a fost cucerita de romani, altfel nu ne-am fi civilizat niciodata. Si daca mandria ta proprie e mai importanta decat adevarul istoric ce s-a petrecut mai demult in istoria noastra inseamna ca nu meriti sa te numesti roman. Nu esti cu nimic mai bun decat un activist conservator.

| Buresbista123 explică (pentru Metal666):

-)) cand stii ca nu ai dreptate te aprinzi...cam asa e, daca tie iti place ca n imnul tau de tara sa fie laudat cel care te a cucerit in loc sa i pui pe ai tai si nici macar sa nu scoti o consoana despre cotropitori macar in amintirea celor care au murit in razboiaele cu romanii e ce ziceam mai sus mai ai de invatat, de simtit...

| Metal666 a răspuns (pentru Buresbista123):

Romanii au fost cea mai civilizata societate dintre cele existente la acele vremuri. Poporul roman s-a nascut din contopirea lor cu dacii liberi. Inclusiv tu te tragi din romani, noi toti. Deci tu nu faci decat sa iti injosesti singur stramosii. Trebuie sa si gandesti ce simti.

| Buresbista123 explică (pentru Metal666):

Daca Traian te reprezinta pe tine asa de mult incat sa l pui in imnul national mi e mila de tine, esti un sclav

| Metal666 a răspuns (pentru Buresbista123):

Pai ia spune-mi tu mie pe cine sa punem noi in imn? Pe Mihai Viteazul, Stefan cel Mare si Matei Corvin ii avem in imn (desi Corvin a facut mai tot ce a facut pentru maghiari). Pe cine sa mai punem? Ceausescu? Maresalul Antonescu? Gheorghe Gheorgiu-Dej?