| anonim_4396 a întrebat:

De ce iscă unii oameni scandal din lucruri mai mult sau mai puțin mărunte (și nu numai)?
Am exemplu niște vecini, soț și soție, ambii temperamentali din fire, care au avut certuri aproape zilnice datorită faptului că el a înșelat-o.
Ea isca certurile și îl provoca, certuri care durau până târziu în noapte și care nu le aduceau nici un folos.
De ce cred unii că dacă fac scandal sunt mai grozavi?
Nu-și dau seama că nu rezolvă nimic cu asta ci numai cu calm, judecată și pace se rezolvă un conflict?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Crede ca dacă îl cearta sau îl face în toate felurile îl pune la punct, sau îl schimba, acest lucru desigur nu se va întâmpla "lupul își mai schimba parul, dar năravul ba"
Asa își manifesta ea dezamăgirea, nemulțumirea fata de dansul, este o descărcare emoțională care nu poate sa o tina în frâu.
Unii decurg la violenta, altii se cearta/fac scandal, iar unii chiar ajung la lucruri extreme.
Daca mai și consuma și alcool e clara situația, de n ori la nesfârșit bate moneda pe același subiect pana la epuizare.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Înselarea doare, și nu mai poți ramane indiferent cand ai fost înșelat. De acolo pornesc discuțiile și certurile. E grav, e cea mai proasta situație, ca înainte nu mai poate fi, dar, dacă ea nu poate trece peste, viata în cuplu a devenit un iad, nu mai e o relație normala. Poate se cearta pentru ca el a făcut o mica greșeală, însă fondul e acolo, ea poate exploda de la orice. Înselarea a fost prea mult, a umplut paharul, acum tot ce greșește da peste, și cum nu poate sa nu greșească, are parte de reacții negative.

| romeo78 a răspuns:

De fapt ce vedeți este o căsnicie aranjată, 2 persoane care nu s-au cunoscut niciodată, nu s-au iubit niciodată. Plus că amândoi sunt colerici, amândoi vor să fie "cocoși", astfel nimeni nu cedează.
Iar, de multe ori, înșelatul unei femei, poate fi un semnal de alarmă pentru soție, care ar trebui să își dea seama că și ea poartă o parte din vină.
Iertare, suporți o soție colerică, dar la un moment dat îți iei câmpii. Plus, că aceste femei colerice nu stau prea bine la capitolul gospodărie, îngrijire personală și altele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un conflict se rezolvă cu ce ai, dar ei nu vor pace. La asta te-ai gândit? Scandalul le priește, ca plăcinta cu brânză.

| Freya1 a răspuns:

In cazul vecinilor tai, se pare ca dansa nu poate trece peste faptul că el a inselat-o si nu mai are încredere.Probabil asa se descarcă ea, reprosandu-i si amintindu-i ce a facut.
Probabil e conștientă că nu rezolva nimic, dar macar se aeriseste cum se zice.

| CostinAlamariu a răspuns:

Gandeste-te cata frustrare e in sufletul ei zi de zi. De asta initiaza toate aceste certuri fiindca e tulburata de faptul ca sotul sau a inselat-o. E extrem de dureros si e o rană care nu prea o poti vindeca.

| DonEduardo a răspuns:

Inselatul nu e o chestie marunta.

| Mopmop a răspuns:

Este ultima data cand iti mai raspund la o intrebare de a ta. Motivul este ca ma deranjeaza ca arunci cu intrebari si nu raspunzi nimanui inapoi.
Revenind, femeia respectiva poate nu isi cauta intai defectele ei si arunca cu acuzatii/jigniri/reprosuri.
Poate unul din motive ca el a inselat increderea ei este ca nu gaseste ce are nevoie barbatul acasa. Gen liniste, calm, dragoste si sex total. Sincer cred ca tu nu te-ai baga in pat cu un barbat care intai mai in gluma mai in serios te injura si iti mai da o palma. (E doar un exemplu random)
Lipsa crasa de comunicare duce la situatii se genul asta. Coroborat cu lipsa celor 7 ani de acasa... puteti vedea in jur...