| popmirgea1999 a întrebat:

VA ROG MULT SA MA AJUTATI. SUNT DEMORALIZAT PSIHIC

Pun foarte multa pasiune atunci cand joc fotbal, si de fiecare data pierd si sunt dezamagit. Acolo la noi in oras este un campionat de fotbal pe teren redus(5+1) si echipa mea de fiecare data pierde, eu desigur de fiecare data fiind dezamagit. De ex si azi am pierdut dar + de asta am si avut un conflict cu cineva de la echipa adversa(dupa cum am mai spus nu suport sa pierd) Adversarul m-a lovit cu varful piciorului in tibie(nu a fost intentionat, m-a lovit cand jocul a fost oprit si pe moment m-a venit sa-l lovesc si eu cu o palma(era pozitia ideala sa-l plesnesc) dar iar am zis ca se isca ceva scandal( tot meciul m-a provocat, nu am nimic cu nimeni in afara terenului dar in teren nu suport asta)in afara lui sunt calm, linistit. Dupa meci, dupa ce am facut dus l-am chemat sa dam mana(ceva ceea ce m-a simtit sa ma simt josnic, pentru mine, o fire ORGOLIOASA.

Deci nu mai suport sa vad ca tot pierd. M-am gandit sa ma si las, sa nu mai joc cand vad ca nu castig. Cred ca cel mai mare defect al meu este asta, de pune suflet atunci cand joc fotbal, am ura pe toti, nu suport sa fiu provocat. Dupa cum am mai spus nu l=am lovit pe ala dar dupa meci am mers sa-i dau mana.

1. Am facut bine ce am facut avand in vedere ca sunt o persoana ORGOLIOASA si nu suport sa vad ca dusmanul meu ma invinge(si ala era un taran, numai provoca, ma facea zd****** si tot din astea)

2. Ce sa fac sa nu mai pun atat de multa pasiune? EU cred ca acest lucru nu este posibil

Am uitat sa va spun ca noi, jucatorii de la echipa noastra suntem mult mai buni ca si cei care ne-au batut(nu ca ma laudbig grin) si totusi ne-au batut. Nu ma stiu ce sa ma fac. AJUTATI-MA VA ROG MULT CUM POT SA FAC SA NU MAI MA SIMT ASA. VA MULTUMESC
Va rog nu cu sfaturi de genu" in viata trebuie sa stii sa si pierzi" sau "dezamagirile fac parte din viata" sau etc etc
Daca nu ma intelegeti nu raspundeti la misto. V-as fi recunoscator pentru cateva sfaturi

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Esti un bou!
Da, in viata pierzi, si castigi, asa este peste tot, si in orice domeniu, intotdeauna ai atat urcusuri cat si coborasuri, si nu poti face nimic in privinta asta.
Ai pierdut!
Asa si?
Ti se pare ca este un motiv suficient de bun sa renunti?
Iti place football-ul, si vrei sa renunti doar de la atat? De ce?
Pe bune, esti un copil atat de ofticos incat de la o simpla infrangere vrei sa renunti?
Tine seama de un lucru, sunt oameni care ar face orice sa aiba macar o sansa MINUSCULA sa-si implineasca visul, in timp ce altii au o gramada de sanse, si nu fac absolut NIMIC in legatura cu asta.
A trebuit sa-mi infrunt familia, parintii, profesorii, si prietenii, ca sa fac ce-mi place, am pierdut o gramada persoane din viata mea doar pentru a-mi indeplinii visul, si tu vrei sa renunti doar pentru ca ai pierdut un meci?
NICIODATA nu renunta la ce-ti doresti de la viata, nu conteaza ce se intampla, pentru ca daca renunti, mai tarziu vei regreta.
Daca renunti, ce vei face?
Iti vei gasi o activitate pe care o sa faci din sila? Din obligatie?
Ti se pare frumoasa o viata in care esti nevoit sa lucrzi ceva din obligatie, si nu din placere?
Daca ai pierdut, inseamna ca nu esti bun, nu se bazeaza pe noroc, nu, inseamna ca nu esti suficient de bun.
Si din cauza asta trebuie sa te lasi?
NU!
Trebuie sa continui, daca nu esti asa de bun incat sa castigi mai multe meciuri, trebuie sa devii mai bun, trebuie sa te trezesti la 5-6 dimineata si sa incepi sa te antrenezi, chiar daca orele de antrenament incep la 9, trebuie sa te antrenezi 7 zile pe saptamana, chiar daca antrenamentul e de fapt de 3 zile.
Daca iti place ce faci, pui tot sufletul cand faci acel ceva, nu respecti un program de cateva ore, si de cateva zile pe saptamana, doar ca apoi sa te plangi ca nu reusesti?
Ti se pare cumva ca e vina altcuiva ca ai pierdut?
PE DRACU!
E vina ta!
Cat te antrenezi? Cate ore pe zi? Cate zile pe saptamana?
Iti petreci 15 ore cu mingea pe teren, incercand sa devii din ce in ce mai bun?
Sunt zile in care-mi petrec fiecare ora invatand ceea ce-mi place, si nimeni si nimic nu ma poate misca de acolo, mor de somn, de foame, de sete, si nu ma misc, si de ce? PENTRU A AM UN VIS.
Daca renunti, o sa regreti, mai mult de cat iti poti imagina.
Daca ai pierdut, inseamna ca nu esti destul de bun, daca nu esti destul de bun, devino mai bun, antreneaza-te mai mult, fi mai bun ca restul.
O simpla infrangere nu trebuie sa te opreasca, trebuie sa te motiveze sa te antrenezi mai mult.
Lupta pentru ceea ce iubesti, pentru visul tau, si nu lasa pe nimeni si nimic sa te opreasca.
Si daca adversarul tau a fost un bou, nu trebuie sa fi si tu, ai facut foarte bine ca ai mers si ai dat mana cu el, i-ai aratat ca nu te afecteaza ce a facut pe teren.
NU renunta la ce-ti place doar pentru ca ai gresit odata.
Daca esti asa orgolios cum spui, si nu suporti sa pierzi, atunci fi mai bun, antreneaza-te mai mult, si devino atat de bun, incat sa nu mai pierzi.
Asta e leacul pentru problema ta.

| popmirgea1999 explică (pentru MenInShadow):

Du-te ma la dracu cu tampeniile tale. nu m-ai ajutat cu nimic. mersi oricum

| MenInShadow a răspuns (pentru popmirgea1999):

Atunci renunta copile, succes.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Mergi la un specialist.

| seedwow16 a răspuns:

Incearca sa te concentrezi si la altceva gaseste-ti un hobby happy Fa-ti un blog, sau ceva orice sa-ti ocupe timpul si sa mai uiti de fotbal Funda?

| MrLove4ever a răspuns:

Orice ai face nu renunta. Nu renunta la ceva ce iti place, poate candva o sa regreti. Lasa orgoliul la o parte si o sa fie mai bine.