| StrongHeart a întrebat:

De ce japonezii, desi sunt una din cele mai avansate si civilizate tari au rata de suicid printre cele mai mari din lume?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu reusesc sa isi faca o familie cu o femeie, au si alea nebuniile lor in cap de nu suporta barbatii.

| Celcestietot a răspuns:

Au si ei problemele lor, ca toti oamenii din lume. Inca nu s-a atins nivelul acela maxim de evolutie incat sa fii fericit si sa uiti de griji. Ai vazut ce program de lucru au si cat raman peste el? Sunt prezente si la ei problemele financiare. Nu voi mai continua cu lista, pentru ca este destul de lunga, asa ca, considera acestea cateva cauze care duc la suicid.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Chiar exista un termen folosit pentru oamenii care mor pentru ca muncesc prea mult-Karoshi.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Bine de stiut happy.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Nu ma intelege gresit, oamenii trebuie sa munceasca ca sa isi castige existenta, dar cand ajungi sa lucrezi 14-16 ore din 24, atunci e o problema.Eu personal am lucrat 13 ore pe zi si mi se pare ca nu suntem facuti pentru asa ceva, de asta exista 8 ore pentru munca, 8 ore pentru somn si restul pentru alte activitati.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, viata este facuta si sa te bucuri de ea, nu doar pentru munca toata ziua.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că viața e scumpă acolo, școala e grea, munca e de multe ori inumană (au fost cazuri de oameni care au murit de oboseală, cu capul pe birou). Pe lângă asta, ei sunt și un popor timid și rece, nu se descurcă cu relațiile, nu își permit relații (pentru că în unele zone se păstrează tradiția ca bărbatul să-și întrețină 100% femeia) etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Numarul sinuciderilor in multe tari dezvoltate este legat de stare economiei, japonia a avut o problema cu sinuciderile dupa criza din 2008, dar anul trecut de exemplu a ajuns pe la media pe UE.

Economia si cultura muncii in japonia au niste particularitati care leaga mai mult indivizii de angajator dar si pun o presiune mult mai mare pe ei.

Daca vrei ceva interesant uita-te la ce rate de suicid au rusii. happy

| StrongHeart explică (pentru RoCkKiD):

Stii ce ma mira la rusi? daca te uiti,geografic, sunt printre cele mai mari tari ca teritoriu, dar, ca populatie nu sunt extraordinar de populate, ce inseamna asta? rusia are 145 milioane de locuitori si de 2-3 ori cat China, iar china are 1 miliard si ceva de locuitori, e vorba de climat presupun

| RoCkKiD a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu vad ce legatura are cu sinuciderile, oricum populatia nu e distribuita uniform, cea mai amre parte din poplatia rusiei traieste in partea europeana, Teritorul ala mare e inutil ca nu poti face nimic in siberia, e zona care exista dar nu prea te poti folosi de el.

Deci nu stiu care e argumentul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea este in corelatie cu civilizatia, cu inteligenta.
Un om sarac si prost nu realizeaza conditia lui. Pe cand un om mai inteligent cu probleme sociale dezvolta usor anxietate, depresie.
In japonia este problema lipsei persoanelor de sex feminin., De ce? Pentru ca intr-o societate dezvoltata familiile fac mai putin copii., de regula multumindu-se cu 1 copil in special daca e baiat.
Pe cand in statele subdezvotlate se fac mai multi copii per familie., ducand la egalitate intre sexe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"avansate" dacă e desprins dintr-un film SF horror, da.
Păi asta e unul din efectele negative care îl are avansarea in tehnologie, oamenii nu se sinucid de la prea mult rău, foamete, războaie etc etc. Că măcar asta îți dă un scop care sa trăiești, sa continui sa supraviețuiești, se sinucid de la prea mult bine. Când au ce manca și tot ce le trebuie, încep să stagneze, atunci creierul o i-a razna și se simt sufocați, exact ca un șoarece în cușcă, exact ca un PC care se supra incarca fie din exterior/ fie din interior de la prea mult timp stand în același loc, oamenii nu sunt făcuți pentru tehnologie, sunt făcuți să trăiască în concomitent cu natura și schimbarea. Adică să nu stea în același loc mult timp.

| TristanTzara a răspuns:

În mare pentru că sunt presiuni majore puse pe umerii lor într-o societate tot mai competitivă unde e din ce în ce mai greu să reușești. Mai legi la asta că în cultura lor suicidul poate fi considerat ceva onorabil de făcut.