| Meme10Memu a întrebat:

De ce scade populatia in cele mai ateiste tari din lume?

http://m.ziare.com/......iu-1606900

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oameni inteligenti sunt toti putini stim asta, oameni prosti sunt in nr mare stim si asta

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ai omis sa spui ca japonezii fiind destepti ar trebui sa dea nastere la cat mai multi destepti si ei nu fac acest lucru. Asadar raspunsul tau este gresit.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Steregoi tu esti pararel cu inteligenta

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ai raspuns gresit si de data asta.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce puteai spune altceva

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu ai terminat?

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Demonstrezi ce spuneam steregoi, dar tu crezi ca ma cobor la nivelul tau te las acolo jos sa ma vezi de sus, ti am spus ca majoritatea sunt prosti care fac multi copii iar tu scrii ca japonezi de ce nu fac, omule tu nu intelegi sau faci misto, din 7, 7 miliarde de persoane 90% fac umbra pamantului

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ai bagat la cap ce ti-am spus? *

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar uite ca am parte de atentia ta steregoi asa cum sunt, tu intre timp jignsti eu te privesc de sus te astept la cules de capusuni si pe copii tai

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Astepti degeaba.

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | TwentyOneWay a răspuns:
De obicei oamenii religiosi tind sa aiba mai multi copii decat ateii.

de aici si saracia in care traiesc, nu inseamna ca crestini o duc mai bine ca fac multi copii, in cele mai bogate tarii se fac putini copii ca aia si gandesc nu fac 10 copii ca sa le creasca statul, in Romania multi fac copii pentru alocatie

| mihai69 a răspuns:

Cine ți-a spus ție că Japonia e o țară atee?!?

| Meme10Memu explică (pentru mihai69):

Mihai69 tu te documentezi inainte sa te bagi in seama? Uite aci:

https://miscareaderezistenta.ro/......27689.html

"Cea mai populată țară din lume, China, este și cel mai puțin credincioasă. Doar 7% din populație este religioasă, iar numărul ateilor depășește 61%. Locul doi este ocupat de Japonia cu doar 13% persoane credincioase."

| mihai69 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dacă e să te documentezi, fă-o din surse de încredere. Ceea ce „mișcarea aia de rezistență" este departe de a fi.
În plus, ia gândește-te (dacă ai organul funcțional) - pe vremea comuniștilor, câți credincioși erau declarați la noi? A fost destul să se schimbe regimul și _brusc_ am ajuns o țară creștină! Cam la fel e și cu China. Și cu Rusia, unde acum 30 ani toți erau atei, dărâmaseră biserici etc. dar oamenii de pe stradă înjurau regimul că nu îi lasă să-și îngroape morții creștinește, cu preot și cruce la mormânt. Chestie văzută de mine, așa că lasă-mă cu statistici din astea de rahat!

| LPCTSTR a răspuns:

Proasta guvernare a populatiei, locurile de munca, educatia, etc.
Faptul ca sunt ateiste n-are absolut nicio importanta.
Si noi suntem in declin demografic si totusi avem mai multe biserici decat spitale si nimeni nu plange...

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Ai raspuns gresit. Japonia e una dintre cele mai dezvoltate tari si implicit bogate. Nu compara tu cu Romania unde natalitatea scade din cauza saraciei si migratiei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai si-am spus undeva "Japonia"?
Vad ca deja stii care-i treaba, de ce-ti mai bati capul cu noi?

| Holiday a răspuns:

Pentru ca nu mai merg pe principiul "multi, dar prosti".
E ca in cazul fortelor armate. Inainte se mergea pe principiul armatei obligatorii, se faceau soldati pe banda rulanta, slab pregatiti. Ulterior s-a ajuns la concluzia logica si normala ca e mai bine mai putini, dar bine pregatiti si dotati tehnic.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Dar japonezii se ingrijoreaza ca numarul lor scade. Deci raspunsul tau nu e valabil.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, plus ca in ultimul deceniu al lui Ceausescu majoritatea soldatilor aproape ca nu faceau instructie (de ex. cum sa traga cu arma), ci erau mana de lucru in agricultura.

| CostinAlamariu a răspuns:

De obicei oamenii religiosi tind sa aiba mai multi copii decat ateii. O observatie amuzanta la chestia asta e ca teoria lui Darwin care zice ca indivizii care se reproduc mai mult vor ajunge sa aiba propria informatie genetica dominanta intr-un anumit mediu. Concluzia e ca oamenii religiosi vor avea copii care cel mai probabil vor fi religiosi la randul lor si tot asa in timp ce ateii vor avea copii cel mai probabil atei, iar in paradigma ateista exista multe tendinte anti-nataliste, se folosesc mai multe metode contraceptive si asa mai departe. Ironic cum evolutia favorizeaza oamenii religiosi(pro-natalisti).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sistemul descris e mult prea simplist. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca din atei pot sa rezulte copii credinciosi sau din credinciosi copii atei.
Dupa cum evolueaza lucrurile, pare ca tot mai multi oameni se indreapta spre ateism.

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Gresit raspunsul tau pentru ca cu cat oamenii se indreapta spre ateism ar trebui sa se nasca mai multi atei care sa le sustina cauza. Prea putini dintre copiii parintilor atei devin religiosi.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ca un imatur ce esti dai eronat

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Mai documenteaza-te. *

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aha, sigur.
Deci tarile nordice, China au fost dintotdeauna tari atee, dupa logica ta, nu?

Trebuie numai sa se nasca oameni care sa isi vada de propria credinta, nu de cea a copiilor lor si gata, obtii noi atei.