| anonim_4396 a întrebat:

De ce la anumite vanzari ce se petrec in interiorul tarii exemplu la masini sau imobile se foloseste moneda Euro la afisarea pretului, iar plata in sine se face cu Lei?
Nu creeaza confuzie? Si euro la ce valoare -valoarea actuala sau una orientativa? Ca doar vanzarea se face practic in lei. Ma refer mai degraba la anunturile facute de persoane fizice nu anunturi de la firme ca acolo e clar. Sau anunturi vechi de ani dar inca valabile. La care valoare se gandeste proprietarul?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romanul te fura cat de mult poate, bine ca nu sunt lire de fapt

| J0B0MAT a răspuns:

Euro creşte constant. Plăteşti în lei, la valoarea euro din ziua curentă, care ar trebui să ie mai mare decât atunci când a fost postat anunţul.La anunţurile vechi de ani, clar iau mult mai mulţi bani decât ar fi luat când au fost postate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romanul ar face orice ca sa te fure. Ai nostri nu sunt prosti au pus pretul in euro pentru ca stiu ca leul romanesc scade in fata la euro de 5 ori in fiecare an. Astfel o masina de 10.000 de lei are un pret de 5000 de euro poate chiar 7000 de euro fara ca macar ca tu sa stii lucrul acesta, adica te ia de prost.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pretul de anul trecut nu mai e valabil pentru anul urmator din cauza ca Romania e o tara moarta care nu mai produce nimic ci doar consuma si importa de la alti. Din cauza asta creste inflatia cu 80% plus coruptia de la noi inca 80% rezultand 160% inflatie si scumpiri la greu care vine si cu ridicarea taxelor si impozitelor.

Omul nu stie pentru ca asta e si ideea sa te fure. Tie iti spune ca o masina de spalat din anul 2020 costa 1300 de lei si 99 de bani. Ei bine acel 99 de bani reprezinta de fapt suma dintr-un intreg ca sa platesti 1301 lei. Si masina de spalat e de fapt e 264 euro si 26 de centi in 2020 iar pe anul urmator e 300 de euro adica a plusat din cauza inflatiei cauzate din cauza coruptiei si ca Romania nu mai produce nimic din anul 2001 in coace.

| SilentRain a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Bai Marius tut tot n-ai scăpat de sancțiune? Cat te mai țin mă astea așa?
Nu ți-o dat cu suspendare?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru SilentRain):

Cu 9 luni in urma am spus adevarul pe fata la o intrebare si pe administratori ia suparat adevarul. Si ca sa ma reduca la tacere ca niste mafioti cibernetici ce sunt ei, nu mai pot sa scriu intrebari m-au blocat definitiv si am dreptul la doar 5 raspunsuri la fiecare 24 de ore, atat.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca esti blocat dc nu iti faci alt cont? E simplu cum fac toti trolii pe aici. Sau bagi un VPN sa maschezi Ip-ul

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am pierdut interesul pentru TPU.ro

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand vezi pe un afis publicitar sau intr-o revista din cutia postala sau pe eMag reduceri de 30% si 40% la masina de spalat tu nu sti cat inseamna 30-40% din suma respectiva pentru ca acolo iti da direct pretul 1400 de lei masina de spalat artic cu 30% reducere pe luna lui august cand se va urma sa fie cumparata. Ei bine tu nu poti sa faci 1400 + 40% ca nu sti cat e 40% din suma care a fost la inceput cand sa lanasat produsul prima data in luna ianuarie. Tu nu poti sa afli decat cat e 40% din 1400 de lei adica din suma care e afisata in prezent.