| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma mananca pielea dupa dus? Fac dusuri zilnic si uneori din lipsa de timp sau din oboseala sar peste o zi. Sa fie alergie la vreun component al gelului de dus? Ce sa fac sa opresc mancarimile ca nu mai rezist. Multumesc.

5 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Cred ca apa de la tine e foarte dura. are mult calcar.trebuie sa pui un decalcificator care sa filtreze calcarul din apa.

| machupicchu a răspuns:

Nu stiu cat de tarziu raspund, dar pentru a nu mai avea senzatia de mancarime si numai in cazul in care este f.suparatoare si nu poti merge noaptea la medic... pana cand ajungi la un control, pe care trebuie sa-l faci. poti lua o tableta de CLARITINE pe zi-total 3 zile- un antihistaminic cu loratadina ce este indicat in alergii. Eu am probleme alergice si efectul acestui Claritine se instaleaza destul de repede fata de altele.
Alergiile trebuie diagnosticate si daca este posibil tratate...Sanatate si mergi la medic.

| machupicchu a răspuns:

Cand ajungi la medic ii poti spune ca ai luat claritine... nu este nici o problema...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți fi alergic/ă la gelul de duș care îl folosești, săpunul solid, apa dură.
Utilizează săpun lichid și un gel de duș din plante: gălbenele, mușețel, etc.
Consultă și un medic dermatolog pentru a vedea cauza acestui prurit (mâncărime).
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu patesc la fel doar cand fac cu apa foarte fierbinte... Cel mai indicat e sa mergi la un medic dermatolog!