| Rakanishuu a întrebat:

Am si eu o problema. De ceva vreme ma tot mananca pielea pe maini si pe picioare ca la tantari, dar n-au cum sa fie tantarii, pentru ca zilnic ma mananca pielea si mi se fac niste bubite. Mama si tata spun ca este alergie la chinchilla ( in aprilie am adoptat una ) dar nu prea cred pentru ca mancarimile au inceput cam pe la sfarsitul lui mai.Va rog spuneti-mi si mie cam ce ar putea fi si ce as putea face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| purringkitty a răspuns:

- alergie la un anumit medicament pe care il iei
- alergie la acarieni
- alergie la intepaturi de purici (luati atunci cand alinti un catel sau o pisica care nu a fost deparazitata extern)

Ar fi bine sa mergi la un alergolog sau dermatolog. Pt ameliorarea mancarimii si bubitelor poti sa te dai cu alcool mentolat si sa iei un antialergic (ex: Claritine, Aerius, Flonidan, Clorfeniramin, Zyrtec). Se elibereaza fara reteta.

Sanatate!

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Tot alergie zic si eu ca e.Dar cred ca este de la un aliment sau medicament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o alergie la ceva. Alcoolul mentolat doar calmeaza mincarimea, nu inlatura alergia. Mergi la medic pentru teste si tratament.

| niima a răspuns:

Intreaba aici:http://chinchille.blogspot.ro/ probabil ai alergie la altceva, dar poti sa vezi, poate esti alergica la sinsile O_o